E diel, 17 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Etiketa

minishengen

Rama-Kurti në “luftë të ftohtë”/ Kurti: Minishengeni, Jugosllavia e katërt

Është thelluar hendeku i qëndrimeve ndërmjet kryeministrit Rama dhe kryeministrit të ri të Kosovës, Albin Kurti. Në një prononcim, Kurti e ka quajtur konceptin...

Pack: Nëse Rama e pranon minishengenin pa Kosovën do të bënte tradhti

Iniciativa e Edi Ramës, Aleksandër Vuçiqit dhe Zoran Zaevit për të formuar një minishengen ballkanik ka marrë kritika të ashpra nga zyrtarë politikë vendorë...

Ministri serb Daçiç zbulon se kush e ka propozuar mini-shengenin ballkanik

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka zbuluar se prapa nismës për mini-shengen qëndron Beogradi. Një gjë të tillë Daçiç e...

Minishengeni ballkanik, një fitore e shkëlqyer e diplomacisë të Serbisë

Nga Artan Fuga Ne shqiptarët në vitin e largët '90 u nisëm për Bruksel e Strasburg dhe ja tani pas 30 vjetësh përfunduam në Beograd! E...

“Mini-shengeni” jofunksional pa të gjitha shtetet, i destinuar të dështojë

Derisa kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbështet nismën për “Mini-Shengenin” ballkanik, duke e vlerësuar si shumë të mirë për lëvizjen e njerëzve...

‘Turp, turp’, u prit me protesta në Tiranë, ja si reagon presidenti serb Vuçiç

Ky është takimi i tretë i krerëve nga Ballkani brenda tre muajve të fundit. Synimi: Progres në nismën e krijimit të një zone Schengen...

Mini-Shengen me minifund

Nga Edmond Tupja E tmerrshme, të nderuara lexuese dhe lexues të respektuar të kësaj rubrike! Pa diskutim ishte një kataklizëm me përmasa në mos planetare,...

Të fundit

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...

Letra e Ambasadës Franceze për Ramën, shpërthen Basha

Kryedemokrati Basha ka shigjetuar kryeministrin Edi Rama, pas sulmeve që ky i fundit i ka bërë Bashkimit Evropian rreth procesit të vaksinimit. Basha shprehet se...

Kosova po e bën Vettingun, po ne

Nga: Mentor Kikia Para pak javësh shkruajta një për një hipotezë, apo një “skenar konspirativ”, që kishte të bënte me Vettingun politik në Kosovë. Sot...

Mbi 3 mijë testime, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 5 persona. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, 5 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19:...