E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Përfiton KEMP-in por i vonohet pagesa, ‘Stop’ zgjidh problemin (VIDEO)

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Një qytetar në Durrës i diagnostikuar me sëmundje të rëndë ankohet për vonesat e fillimit të pagesës së KEMP-it. Tahir Roci ka denoncuar pranë emisionit “Stop” në Tv Klan këtë problematikë.

Pas disa peripecive shëndetësore, Tahir Roci i është drejtuar Sigurimeve Shoqërore të Durrësit dhe ka përfituar KEMP të plotë, por pagesa i fillon në Mars 2021. Kjo për shkak se penalizohet nga asistenca, me të cilën është trajtuar prej 1 viti.

Tahir Roci: “U detyrova të shtrohem në spital nga një sëmundje e rëndë ku u bëra operim, dhe në Shtator më orientuan që të bëj asistencë deri sa të plotësoj dokumentet për KEMP. Dhe unë kështu bëra, mirëpo gjatë Nëntorit-Dhjetorit sëmundja agravoi, bëra dhe ndërhyrja kirurgjikale të dytë. Kur pas pandemisë i bëra letrat gati, i dorëzova, aplikova për KEMP dhe u miratua në Gusht. Kur vij të marr përgjigjen me thonë që do rrish 6 muaj pushim dhe pas 6 muajsh do fillojë KEMP-i. Arsyeja është absurde për mendimin tim”.

Gazetarja e emisionit “Stop” bisedoi me mjekun e KEMP-it, i cili shpjegon se duhet të ishin paguar raportet nga punëdhënësi i Tahir Rocit, dhe jo të merrte pagën, në mënyrë që të mos penalizohej për pagesën e KEMP-it, që tashmë e ka përfituar.

Doktori: Në momentin, që është pajisur me fletë-drejtimi për KEMP, duhet të merrte raporte mjekësore, të cilat zotëria i ka marrë, se i ka çuar te punëdhënësi dhe punëdhënësi nuk i ka paguar ato raporte, por i ka paguar pagën. Përsa i përket raporteve, ne jemi qendër paguese, pra nëse ma sjell subjekti, unë duhet të të paguaj, por unë nuk e detyroj subjektin, që bëje ti!

Gazetarja: Në qoftë se nga kjo zyrë do i ishte thënë zotërisë “ këto raportet, që ke ti zotëri, shko e jepja atij, që të ka marrë në punë dhe të na i sjellë ai dhe të mos paguajë pagën, por të paguaj shteti raportin”!

Doktori: Është bërë fakt i kryer. Unë i kam  kërkuar kryetarit të degës së përfitimeve një mbledhje ditën e hënë.

Pas ndërhyrjes së emisionit “Stop”, në degën e përfitimit të KEMP u mbajt një mbledhje e posaçme dhe u vendos që z.Tahir Roci të përfitojë menjëherë KEMP-in. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...