E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Etiketa

Lutfi Dervishi

Ambasadorja Yuri Kim: Nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim

Ambasadorja Kim: Nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim. Nëse doni kriminelë, votoni për kriminelë “Vota është pushteti juaj”, u shpreh Ambasadorja  e Shteteve të Bashkuara...

Dallimet Kosovë – Shqipëri

Nga: Lutfi Dervishi Në Shqipëri më shpesh bien tërmetet se qeveria, në Kosovë është e kundërta! Në Kosovë policia gjobit ministrin, në Shqipëri është...

Një ndjesë për vetëvrasjet

Nga: Lutfi Dervishi Nëse media nuk raporton vetëvrasjet a ulet numri i tyre? E shtroj këtë pyetje pasi studime të shumta tregojnë se shkrimet dhe...

Lutfi Dervishi: Gjithçka ka ndryshuar, problemet janë po ato

-Sikur të hidhnit një vështrim retrospektiv në këto tridhjetë vjet të tranzicionit postkomunist, cilat do të renditnit si arritjet dhe dështimet më të qenësishme...

SPAK – së paku një peshk

Nga: Lutfi Dervishi SPAK është Prokuroria kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe nga ajo pritet të kapë peshqit e mëdhenj. Janë 10 prokurorë në SPAK...

Nesër duhet të jetë ndryshe

Nga Lutfi Dervishi Një ditë para ardhjes së Vitit të Ri, një ditë pas tërmetit dhe (sidomos) gjatë pandemisë një fjali – premtim është në...

A duhet maska? Jetesa në kohë pandemie

Nga: Lutfi Dervishi Sot në rrugë të Tiranës malli më i dukshëm në fytyrat e kujtdo, më i kërkuari në treg dhe më i pakontrolluari...

Të marrësh 30 €, apo të paguash 165 mijë €

Nga Lutfi Dervishi  Duket si pyetje të marrësh, sepse përgjigja logjike është të marrësh. Mirëpo ne kemi vendosur të japim dhe jo të marrim, të...

Koronavirusi mbërrin …në media

Nga: Lutfi Dervishi Kur sheh një gazetar që raporton me maska, ti mendon se maska duhet për t’u mbrojtur nga virusi i panjohur dhe të...

Çfarë lidhje ka “debati” me fyerje/sharjet/kacafytjet

Nga: Lutfi Dervishi Nuk ka ditë që të mos ndeshesh me tituj të tipit: “debat i ashpër/nxehtë/zjarrtë mbrëmë në studion e.. mes....” dhe kur lexon...

Të fundit

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...

Biznesmenit të njohur tentohet t’i digjet lokali, arrestohet “Ujku” në Sarandë

Pas atentatit ndaj biznesmenit të njohur në Sarandë, një person ka tentuar ti digjte lokalin. Policia ka prangosur autorin e njohur me nofkën “Ujku”....

Profil/ Kush është Denzel Dumfries?

Denzel Dumfries ka qenë çelësi i të dy fitoreve për Holandën deri më tani, por ka bërë një rrugë të gjatë nga fillimet e...