E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

LINDJE

Lindjet natyrale apo me operacion?

Lindje natyrale apo me opracion? Prej kohësh Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vë theksin në rëndësinë e lindjeve natyrale. Tendenca e grave për t’iu...

Nga lindi muzika? Ja cilat janë teoritë kryesore

Nga do që të hidhni sytë do të gjeni muzikë. Pa asnjë përjashtim të vetëm, çdo kulturë prodhon një formë të sajën të muzikës....

31 vite nga Rënia e Murit të Berlinit

Në janarin e vitit 1989, udhëheqësi komunist i Gjermanisë Lindore Erik Honeker, tha se Muri i Berlinit do të ekzistonte edhe për 50-100 vjet...

Lindjet në Shqipëri, niveli më i ulët prej 60 vitesh

Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese,...

Presidenti i Venezuelës: Gratë të lindin 6 fëmijë për të mirën e vendit

Teksa po prezantonte planin kombëtar të kujdesit shëndetësor të grave, Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka tërhequr vëmendjen e opinionit publik mbarëbotëror me deklaratën...

Drejt SHBA për të sjellë në jetë fëmijën? DASH vendos kufizime të reja

Administrata e Presidentit Donald Trump publikoi të enjten rregulla të reja vizash që synojnë kufizimin e “turizmit të lindjeve”, një praktikë me të cilën...

Greqia do të japë 2 mijë € për çdo fëmijë të lindur, përfitojnë edhe emigrantët

Në parlamentin grek pritet të që të votohet një projektligj i ri, i cili konsiston që çdo fëmijë i lindur në Greqi të marrë...

“Të ndalim Jugosllavinë e Re”/Ish-deputeti: Kërkojnë të na kthejnë drejt Lindjes

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka marrë pjesë në përvjetorin e 29-të të themelimit të PDSH-së. Të cilën e cilësoi një forcë patriotike...

25-vjeçarja humbi jetën 1 orë pas lindjes, ja ç’thotë shefja e repartit

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës veprimet e mjekëve të Elbasanit, gabimi i të cilëve shkaktoi vdekjen e 25-vjeçares shtatzënë Rexhina Debrova. Për herë...

Lindi vetëm 368 gramë, mjekët shpëtojnë foshnjen (foto)

Një foshnje që lindi rreth 368 gram, ka mbijetuar mrekullisht. Kallie Bender ka lindur në muajin maj të këtij viti. Ajo ishte aq e...

Të fundit

Khaby Lame thyen rekordin, Chiara Ferragni s’është më mbretëresha e Instagramit

21-vjeçari Khaby Lame që është bërë shumë i famshëm me videot e tij në TikTok, ka rrëzuar blogeren Chiara Ferragni nga froni.   View this post...

Degradon keq sherri me pushuesit/ Biznesmenia i zë rrugën çiftit me fëmijë

Ju kujtohet rasti i Mihal Kokëdhimës, i cili në gusht të 2019 hipi sipër një makine me turistë spanjollë? Për fat të keq, rastet...

Tmerret e padukshme në qendrat e ndalimit të emigrantëve në Itali

Nga Annalisa Camilli “Internazionale” I akuzuar për vjedhjen e një smartfoni, Musa Balde u rrah egërsisht nga 3 italianë në Ventimilja, afër kufirit me Francën....

“I shkëputa një linjë uji”, goditet drejtori i Ujësjellësit në Fushë Arrëz

Drejtori i Ujësjellësit të Fushë Arrëzit, Anduel Gjinaj është sulmuar. Ai ka bërë denoncim në polici dhe në Prokurorinë e Pukës, për dhunën që...

Çelja e negociatave/Raportuesja e Shqipërisë në PE: Moment i rëndësishëm!

Parlamenti Evropian është mbledhur për të diskutuar në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në BE. Me anë të...