E shtunë, 21 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Etiketa

Krimi kibernetik

Ç’lidhje ka l*fta e Ukrainës me krimin kibernetik?

Në kohë normale hapësira digjitale është e mbushur me rreziqe. Po ashtu luftërat zhvillohen edhe në hapësirën digjitale. Enti gjerman i kriminalistikës, BKA, jep...

Skemë mashtrimi me prodhimin e kriptovalutave, çfarë zbuloi policia

Në sajë të operacionit të koduar “Fabrika”, është vënë në pranga një shtetas, një është shpallur në kërkim e një tjetër është proceduar penalisht...

Krimi kibernetik zhduk miliona nga llogaritë personale, 7 në pranga 

Përdorimi i të dhënave të kartave bankare me qëllim vjedhjen e tyre ka çuar në pranga dy shtetas dhe procedoi pesë të tjerë për...

Shqiptarët mbeten mosbesues ndaj shërbimeve online

Shqiptarët mbeten ende në hapat e parë lidhur me sigurinë kibernetike. Shumica janë konservatorë kur vjen puna te shërbimet online që ofrohen nga institucionet,...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...