E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

komunizem

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...

Majko: Brenda të majtës ka njerëz që ruajnë nostalgji për komunizmin

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko komentoi deklaratën e kandidates për deputete të PS në Tiranë, Luljeta Bozo, e cila tha se komunizmi kishte më...

Daragjatët, industrialistët e parë në Shqipëri dhe rrënimi i tyre nga komunistët

Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së famshme shkrodrane, Daragjati ku të parët e saj janë njohur si tregtarë dhe industrialist të mëdhenj,...

Si u ndërtuan vilat sekrete që do të përdoreshin në rast lufte

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon rrëfimin e kolonelit Ahmet Mehmeti, ish-ushtarak i lartë në Ministrinë e Mbrojtjes në vitet ’70-të, lidhur me ndërtimin e katër vilave...

Tragjeditë që tronditën Bllokun në komunizëm, ‘zi’ dhe hije misteri

Banorët e Bllokut nuk e kalonin jetën aq paq, pa telashe. Nuk mungonin as aty zhgënjimet, intrigat, veset dhe as shqetësimet njerëzore si ato...

Dëshmia rrënqethëse e At Jak Gardinit/ 10 vjet burg si ‘agjent i Vatikanit’

Nga Dashnor Kaloçi Dëshmitë e panjohura e At Jak Gardinit, klerikut italian i cili erdhi në Shqipëri që në vitet ’30-të duke shërbyer si meshtar...

Pse Charlie Chaplin e simpatizonte komunizmin? FBI: Nuk ishte britanik, por një ruso-hebre

Në shtatorin e vitit 1952, aktori i famshëm britanik Charlie Chaplin udhëtoi sërish drejt Nju Jorkut në bordin e trans-oqeanikut “Queen Elizabeth”, për të...

“Jetë e ndarë në dy gjysma”, Linda Rama rrëfen jetën e saj mes komunizmit dhe demokracisë

Bashkëshortja e kryeministrit Rama, Linda Rama ka dhënë një intervistë në të cilën ka rrëfyer jetën e saj të ndarë në dy gjysma, mes...

“Kemi bërë shumë gabime…”, Kryemadhi sulmon Ramën dhe Veliajn: Kanë marrë peng vendin

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, tha sot se të gjitha partitë politike e politikanët kanë bërë gabime në këto 30 vite tranzicion, ndërsa theksoi...

Gulielm Radoja: Jeta ime si përrallë, e nisa si “armik” dhe xhirova 26 filma në komunizëm

Askund tjetër nuk mund ta intervistoja Gulielm Radonë, veçse buzë detit. Në Durrësin që e mirëpriti pas shumë peripecish, për shkakun absurd se kishte...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...