E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Etiketa

femijet

4 fëmijë me Covid te Pediatria, në reanimacion një foshnje 16-muajshe

Në përgjithësi, fëmijët ia kanë dalë shumë më mirë se të rriturit në këtë pandemi. Studime të shumta kanë treguar për një vdekshmëri shumë...

A mund t’i ndihmojnë fëmijët e vegjël të rriturit, që të mos preken nga Covid-19?

Pasja e fëmijëve të vegjël në shtëpi, mund të ulë rrezikun e shtrimit në spital me simptoma të rënda të Covid-19, sipas një studimi...

Meta: E drejta për arsimim, domosdoshmëri për fëmijët e ngujuar nga gjakmarrja

Për Presidentin e Republikës, Ilir Meta e drejta për arsimim është sot një domosdoshmëri për dhjetëra fëmijë të familjeve të ngujuara për shkak të...

Studimi/ Ja pse të shkruarit me dorë i bën fëmijët më të zgjuar

Profesorja Odri der Mer në Universitetin Norvegjez të Shkencës dhe Teknologjisë (NTNU), kërkon nga Ministria e Arsimit në vend, që fëmijët të trajnohen sadopak...

A është pedofil kandidati demokrat për president Xho Bajden? (VIDEO)

Kundërshtarët politikë, e kanë akuzuar shpesh për pedofili kandidatin aktual të demokratëve për president të SHBA-së, Xho Bajden. https://www.youtube.com/watch?v=k41dXl01i00 Kjo akuzë është bërë shpesh virale në...

Si e luftojnë fëmijët koronavirusin

Pse koronavirusi prek shumë më pak fëmijët se sa të rriturit është bërë një mister i vazhdueshëm i pandemisë. Shumica dërrmuese e fëmijëve nuk...

Pse sistemi imunitar i fëmijëve, reagon më mirë kundër Covid-19?

A mund të jetë një përgjigje imune më specifike, “çelësi” për të shmangur simptomat më të rënda nga Codid-19? Këtë duket se sugjeron një studim,...

Çmenduri/ Prindërit “luajnë” kaladibrançe, fëmijët paraqesin certifikatën tek mësuesit

Një situatë qesharake u krijua sot në thuajse shumicën e shkollave, ku fëmijët të pajisur me maska mundoheshin të ruanin distancën, e ndërsa prindërit...

Abuzimet me fëmijët, psikologia: Ndikon mungesa e komunikimit me prindërit

Abuzimet seksuale me të mitura dhe rastet e fundit publike kanë rikthyer edhe njëherë vëmendjen te adoleshentët dhe problemet e tyre. Sipas psikologes Anxhela Peza...

A e transmetojnë fëmijët virusin te të rriturit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve janë të një mendimi: Po, personat nën 18 vjeç mund...

Të fundit

Xi Jinping uron Biden-in: Kina dhe SHBA-ja të shmangin përplasjet

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, të mërkurën e përgëzoi presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhje. Në telegramin e tij,...

Komuna e Prishtinës do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koron*virus

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar vendimin për të ndihmuar financiarisht të infektuarit me koronavirus. Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në rrjetin...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ja pse dështojnë ligjet kundër duhanit në Ballkanin Perëndimor

Nga Nikola Gjorgjevic “Emerging Europe” Për shumicën e evropianëve perëndimorë, ditët dhe netët e shpenzuara restoranteve, bareve dhe klubeve të mbushura plot me tym, kanë...

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama e ka humbur kontrollin ndaj Covid

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas njoftmit të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu se mësimi do të jetë i alternuar në...