E enjte, 1 Tetor, 2020
12 C
Tirana

Etiketa

Emmanuel Macron

Turqia jep sinjalet e radhës: 18 ishuj janë armatosur nga Greqia në kundërshtim me marrëveshjet. Politika e Macronit ka falimentuar

Mosmarrëveshja për të drejtat e pasurive nënujore, ka bërë që Turqia dhe Greqia të vendosin trupat e marinës në rajon. Greqia dhe Turqia kanë...

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Hipoteza e një mbyllje mbetet në tryezë”, Macron aspak optimist

Në ditën e tretë të rihapjes në Francë pas masave të izolimit, presidenti Emmanuel Macron paralajmëroi qytetarët se është ende herët që ata të...

‘Gjatë verës priten kufizime udhëtimi’, Macron jep paralajmërimin e fortë

Presidenti francez Emmanuel Macron, duke monitoruar situatën, ka hedhur versionin se edhe gjatë verës priten kufizime të udhëtimeve. Ai ka paralajmëruar qytetarët se u...

Franca drejt rihapjes në 11 maj, Macron bën paralajmërimin e fortë

Në datën 11 maj pritet që të hiqet bllokimi kombëtar në Francë, por presidenti Emmanuel Macron ka paralajmëuar se asgjë nuk do të jetë...

Koronavirusi lindi në laboratorin e Wuhan-it? Presidenti i Francës lëshon deklaratën e fortë

Koronavirusi lindi në laboratorin e Wuhan-it? Kjo pyetje po shtrohet çdo ditë e më shumë, e ndërsa krerët e shteteve të ndryshme, duket se...

Letra/ Macron i vë kusht Thaçit, para takimit në Paris me kancelaren Merkel

Me rastin e 12 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një letër urimi presidentit Thaçi. Sipas mediave...

Pse Emmanuel Macron po e humbet me shpejtësi popullaritetin e tij në Francë

Nga: Lionel Laurent “Bloomberg” “E mbani mend kur të gjithë i besuam Emmanuel Macron-it?”. Pyetja nuk vinte nga një sindikalist i zemëruar, por nga një...

Macron mbetet lideri i domosdoshëm për Francën dhe Evropën 

Nga: John Lichfield “The Guardian” Në fjalimin drejtuar kombit me rastin e Vitit të Ri, presidenti francez Emmanuel Macron ishte entuziast. Ai u zotua se...

Macron i jep titullin e lartë shtetëror shkrimtarit Ismail Kadare

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka vlerësuar shkrimtarin shqiptar, Ismail Kadare me titullin e lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Gazeta franceze...

Të fundit

Tajvan, prodhohet roboti që kryen 2 mijë teste virusi në ditë

Një kompani bioteknologjike në Tajvan ka prodhuar një robot, që ka aftësinë të kryejë brenda një dite më shumë se 2 mijë teste të...

Agron Duka: Rama nuk do t’ia dijë për rregulla loje

Kreu i PAA Agron Duka tha sot në emisionin Arena se kryeministri Rama si politikan nuk do t’ia dijë për rregulla loje, kur ka interes...

Britani e Madhe, doktorët me kostum fluturues për emergjencat shëndetësore

Skuadrat e urgjencave shëndetësore dhe inxhinierët në Britaninë e Madhe thanë të martën se kishin testuar me sukses kostumin e parë fluturues në botë...

Tremujori i dytë, ekonomia në Shqipëri bie me 10%

Në Shqipëri, Prodhimi i Brendshëm Bruto shënoi një rënie të fortë, duke u tkurrur me 10.29 përqind në tremujorin e dytë të vitit, si...

Nuk ndalet Inter, 9 gola në 2 ndeshje

Inter ka shpartualluar në ndeshjen e dytë Beneventon dhe ka fituar 2-5 në transfertë ndaj Beneventos dhe bashkë me sfidën ndaj Fiorentinës ka shënuar...