E diel, 27 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

ekonomia

Ekonomia dhe drejtësia e rrënuar po mbajnë Shqipërinë larg BE-së

Tirana ndjehet e gatshme për t’u anëtarësuar në BE, ndërsa e sheh Unionin e ri të Ballkanit Perëndimor, si një frenim të mundshëm të...

Programi i ri qeverisës, parashikohen 200 mijë vende të reja pune për 4 vitet në vijim

Kryeministri Rama prezanton në seancën plenare programin qeverisë për katër vitet e ardhshme. Në fillim Rama u shpreh se “ gjatë këtyre katër viteve...

Ekonomia rritet, por 1200 biznese mbyllin aktivitetin çdo muaj

Edhe pse vazhdimisht përsëritet që ekonomia po rritet, shumë biznese po mbyllin aktivitetin e tyre. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve bëri në 25 gusht...

A është e pashmangshme lufta mes një Kine në rritje, dhe një Amerike dominuese?

Nga David Ignatius “Washington Post” Le të imagjinojmë një projekt kinez “të historisë së zbatuar”, i ngjashëm me atë të Qendrës Belfer pranë Universitetit të...

Theresa May kërkon të përshpejtojë bisedimet për Brexit, ekonomia drejt rënies

Kryeministrja Theresa May u zotua një vit më parë se do ta shndërronte Mbretërinë e Bashkuar në një shtet plotësisht sovran dhe të pavarur,...

Zgjohet Lulzim Basha: Rama po fuqizohet me paratë e drogës. Duhet ta ndalim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas akuzave të shumta mbi heshtjen e tij ndaj situatës aktuale politike dhe ekonomike të vendit, ka vendosur...

Ahmetaj, duke iu referuar dy agjencive të huaja: Ekonomia shqiptare ka marrë sërish notë pozitive

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, theksoi sot se “ekonomia shqiptare ka marrë sërish notë pozitive nga dy agjencitë prestigjioze të vlerësimit të riskut të...

Ekonomia e Evropës tashmë “dirigjohet” nga Rusia

Kanë kaluar tre vite nga aneksimi i Krimesë dhe duket qartë që situata ekonomike e Evropës nuk është aspak e mirë. Në vitin 2014...

Familjet kosovare të “mbytura” në kredi

Kreditë që marrin ekonomitë familjare në Kosovë, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës, kanë shënuar normën më të lartë të rritjes vjetore...

Ekonomia informale në Kosovë/ 2 miliardë euro jashtë sistemit bankar

Shuma e parave që qarkullojnë jashtë sistemit bankar të Kosovës, nga njohës të çështjeve bankare, konsiderohet të jetë mjaftë e lartë. Sipas përllogaritjeve të tyre...

Të fundit

Kapet 35-vjeçari i rrezikshëm, pjesë e një grupi të strukturuar kriminal

Një 35-vjeçar, i dënuar me 10 vite burg është ndaluar nga Policia Kufitare në bashkëpunim me Interpol Tiranën. Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare...

Moti për nesër/ Reshje dhe shtrëngata në të gjithë vendin

Sot pasdite (e diel, dt. 27) priten reshje të dobëta në të gjithë vendin. Nesër (e hënë, dt. 28) priten reshje intensive në qarqet...

Do zëvendësojë Bora Zemanin? Romeo dhe Donald Veshaj në kafe me Xhemi Shehun

Pas përfundimit të programit “Treshat”, Romeo dhe Donald Veshaj po përgatiten për fillimin e një sezoni të ri televiziv. Pas largimit të Bora Zemanit...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Lëvizja surprizë/ Basha përjashton nga gara Lefter Maliqin

Demokratët e Qarkut të Beratit do të votojnë të hënën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia. Qarku i Beratit, me 8 mandate, ka një...