E enjte, 4 Mars, 2021
17 C
Tirana

Etiketa

Ballkani Perëndimor

Si mund ta forcojë Makron rolin e BE-së në Ballkanin Perëndimor?

Nga: Tefta Kelmendi & Engjellushe Morina “European Council on Foreign Relations” Zgjedhjet e parakohshme të këtij muaji në Kosovë, prodhuan një fitues të qartë, partinë...

Borrell: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet t’i bëjnë detyrat e shtëpisë

“Duhet të hedh poshtë idenë se ne pretendojmë se e duam Ballkanin Perëndimor brenda kornizës sonë”, tha të martën përfaqësuesi i lartë i...

BE: Mbështetje për vaksinimin kundër Covid-19 në Ballkanin Perëndimor

Në një njoftim për shtyp të publikuar nga Komisioni Europian (KE) bëhet me dije se, "BE  në partneritet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ...

A do të sjellë Xho Bajden ndryshime në Ballkanin Perëndimor?

Nga: Sandra Maksimoviç “European Western Balkans” Me ndryshimin e administratës amerikane, në Ballkanin Perëndimor lindi pyetja nëse presidenti i ri Xho Bajden do të sjellë...

Ballkani Perëndimor, vaksina kundër Covid-19 dhe gjeopolitika

Ku mbarojnë konsideratat gjeopolitike dhe ku fillon shqetësimi për shëndetin e qytetarëve? Shumë qytetarë në vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë bërë këtë pyetje...

Sfida e dyfishtë kinezo-ruse e autoritarizmit në Ballkanin Perëndimor

Nga: Rumena Filipova & Ruslan Stefanov “Center for European Policy Analysis” Loja e Madhe në Ballkanin Perëndimor, ka pasur Rusinë si një nga pretendentet kryesore...

Dekada e durimit: Si Kina u bë një fuqi në Ballkanin Perëndimor

Nga: Vladimir Shopov “European Council on Foreign Relations” Pekini ka punuar prej kohësh për të ndërtuar koalicione me qeveritë në pushtet dhe partitë dominuese në...

BE diskuton për vaksinat për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian diskutuan të hënën në Bruksel për ndarjen e vaksinave për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe ato të fqinjësisë...

Varhelyi: BE, mekanizëm për të siguruar vaksinat për Ballkanin Perëndimor

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në BE, Oliver Varhelyi deklaroi se Bashkimi Evropian ka nisur lëvizjet për të siguruar vaksinat anti-vovid për Ballkanin Perëndimor. Ai...

BE dhe Ballkani Perëndimor në 2021: Kërkimi i një rruge drejt normalitetit

“European Western Balkans” Ndonëse pandemia e Covid-19, do të mbetet edhe për këtë vit problemi kryesor për qytetarët e Ballkanit Perëndimor, ka gjithsesi edhe ngjarje...

Të fundit

Kryemadhi: Ahmetaj është frikacak, nuk e mban dot burgun

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi është shprehur se kohët e fundit ka ndryshuar mendim për ministrin Arben Ahmetaj. E ftuar në “Opinion”...

E mori me kredi, pas një viti e gjysmë përmbarimi e nxjerr nga shtëpia

Jorida Davidhi ka denoncuar sot në emisionin “Stop” se në vitin 2013 ka marrë një kredi të butë përmes Bashkisë Tiranë dhe një institucioni...

Kryemadhi: Dola kundër inceneratorëve, Koka u ankua tek ish-kryetari i LSI

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intehrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me denoncimin e saj për inceneratorët. Kryemadhi tha se eksponentë...

Deklarata për dorëheqje/ Spahiu jep 6 argumente pse Meta nuk do e mbajë fjalën

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu duke komentuar deklaratat e Presidentit Ilir Meta së fundmi lidhur me zgjedhjet e ardhshme, tha se Kreu i Shtetit...

Kush është ishulli më misterioz, më i izoluar dhe më i rrezikshëm në planet?

Një ishull i pandikuar nga civilizimi modern. A ekziston? Po. Në Oqeanin Indian, populli sentinelez ka jetuar në një ishull të vogël për më...