E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Etiketa

Amazonë

COVID-19/ Ndërron jetë 15-vjeçari që jetonte në një fis të izoluar të Amazonës

Një adoleshent 15-vjeçar i cili ishte pjesë e një fisi të izoluar në afërsi të Amazonës, ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit. Vdekja e...

Zjarret në Amazonë/ Presidenti brazilian akuza mediave

Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, sulmoi mediat gjatë një fjalimi që mbajti në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke i quajtur “gënjeshtra” raportimet...

Zjarret në Amazonë/ Retorikë e ashpër mes Francës dhe Brazilit

Udhëheqësit e Francës dhe Brazilit shkëmbyen fjalë të ashpra në lidhje me zjarret në Amazonë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Steve Baragona,...

Zjarret në Amazonë/ Brazili hedh poshtë ofertën për ndihma

Brazili hodhi poshtë të hënën ndihmën nga vendet e Grupit G-7 për të luftuar zjarret në Amazonë, përmes një zyrtari të lartë i cili...

Ja cila është e vërteta e zjarreve masive në pyjet e Amazonës!

Që nga janari i këtij viti, gati 75 mijë zjarre kanë shpërthyer mbarë Brazilin. Kjo u konfirmua nga Instituti Kombëtar për Kërkime në Hapësirë...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...