E martë, 14 Korrik, 2020
26 C
Tirana

TABELA/ Në Shqipëri, koronavirusi mund të shuhet për dy javë

Më të lexuarat

Profesor Et’hem Ruka, ka publikuar disa të dhëna lidhur me koronavirusin vdekjeprurës në vendin tonë. Ai demostron grafikisht se si ka evoluar numri i të infektuarve dhe të shëruarve, shprehur në përqindje, nga data 9 mars deri më 15 prill. Sipas parashikimit të tij, nëse ecet me këtë ritëm, pandemia mund të shuhet pas dy javësh.

Statusi

15 PRILL: PERDITESIMI I TE DHENAVE TE COVID-19 PER PERIUDHEN 9 MARS-15 PRILL 2020

Per fat te keq sot situata pesoi regres. Numri i te sheruarve u paksua me 1% ne raport me diten e djeshme, ndersa ai i te infektuarve u rrit po me 1%. Kjo situate u krijua nga rritja e numrit te te infektuarve me 19 raste te reja. Rezultatet e sotme jane te ndryshme nga ato te tre kater diteve te fundit te cilat shenuan permiresim gradual. Po ashtu bilanci i viktimave arriti ne 25.

Një ndër emrat më të rëndësishëm në vite të PS, Prof. Dr. Et’hem Ruka, ish ministër i Arsimit dhe ish ministër i Pushtetit Vendor, tregon se numri i të sëmurve ka ardhur gradualisht duke rënë, ndërsa ajo e të shëruarve duke u rritur.

Pika kritike është arritur në datën 12 prill, kur përqindja e të sëmurëve dhe ajo e të shëruarve u bë 50% me 50%. Pas kësaj date, % e të shëruarve fillon të bëhet më e madhe se ajo e të sëmurëve.

Statusi

SI KA EVOLUAR NUMRI I TE INFEKTUARVE DHE I TE SHERUARVE ME SARS COV-2, I SHPREHUR NE % NGA 9 MARS DERI ME 14 PRILL 2020

Sic shihet % e te semureve nga virus me kurore (kolonat ngjyre blu) ka ardhur gradualisht duke rene ndersa ajo e te sheruarve (kolonet me ngjyre te kuqe) gradualisht duke u rritur.

Lexo edhe :   Kryeministri i Kosovës pritet që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Pika kritike u arrit me 12 prill kur perqindja e te semurve dhe ajo e te sheruarve u be 50% me 50%. Pas kesaj date % e te sheruarve fillon te behet me e madhe se ajo e te semureve.

Ritmi i permiresimit luhatet nga 2%-3% per cdo dite. Kjo do te thote se
teorikisht nese do te ecet me kete ritem, pandemia duhet te shuhet pas 2 javesh. Ky eshte vetem nje parashikim teorik nisur nga ecuria e kurbave te pakten per javen e fundit. I gjithe ky model permbyset ne se nuk vazhdohet ky sistem karantinimi. JU FTOJ TE JEPNI MENDIMIN TUAJ DUKE KOMENTUAR SHKURT!

Shenim: Te dhenat e mesiperme jane personale dhe jo zyrtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U burgos për lajme të rreme, gazetari infektohet me koronavirus në qeli dhe ndërron jetë

Gazetari egjiptian, Mohamed Monir ka ndërruar jetë pasi u infektua me koronavirus në qelitë e paraburgimit. Monir u arrestua muajin e kaluar, pasi u shfaq...

“Hapat e ardhshëm për negociatat”/ Varhely takon kryenegociatorin e Shqipërisë

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka zhvilluar sot një takim me kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi. Përmes një postimi në “Twitter”, Varheleyi shprehet...

OFL i dërgon formularin 4 personazheve të njohura në Shkodër

Operacioni Forca e Ligjit (OFL) i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë katër personazheve të njohur në Shkodër. Bëhet me dije se formularin e...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Shkëmbimi i bujshëm/ Ja çfarë i ofron Chelsea klubit të Atletico Madridit

“Daily Mirror” shkruan se Chelsea dëshiron portierin slloven të Atlético Madridit dhe ka në mendje edhe ofertën, që do të paraqesë. Përveç një shume të...