E enjte, 29 Tetor, 2020
14.4 C
Tirana

Etiketa

et'hem ruka

Et’hem Ruka: Shumë shpejt do të arrihet në shërimin e diabetit tip 1

Diabeti është një nga sëmundjet më të vjetra. Ka shumë lloje të ndryshme të diabetit, megjithatë, ato më të shpeshta janë diabeti tip 1...

“Më shumë të infektuar se të shëruar”, Et’hem Ruka tregon shifrat gjatë muajve mars-korrik

Prof. Et’hem Ruka, ka përcjellë statistikat e radhës lidhur me pandeminë në vend. Trendi është gjithmonë në rritje, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme nga ana...

“Thërritini mendjes sa nuk është vonë”, Et’hem Ruka: Kemi shifra alarmante

Gjatë ditëve të fundit vihet re një rritje e ndjeshme e shtrimeve në dy spitalet Covid. Situata paraqitet serioze, pasi është rritur gjithashtu numri...

Pse ka kaq shumë të infektuar në Tiranë? Et’hem Ruka tregon situatën në vend

Prof. Dr. Et’hem Ruka, vijon të analizojë situatën me COVID-19 në vendin tonë. Ai ka parashtruar disa pyetje se pse Tirana ka një fluks...

E frikshme/ Ecuria e infektimeve nga 9 marsi deri më 16 korrik

Prof. Dr. Et’hem Ruka ka përcjellë grafikun e radhës lidhur me gjendjen në Shqipëri sa i takon infektimeve nga koronavirusi. Çdo ditë e më shumë,...

“Jemi përkeqësuar”, Et’hem Ruka nxjerr shifrat

Dita e djeshme shënoi një tjetër rekord të infektuarisht dhe pacietësh të cilët nuk ia dolën dot mbanë me COVID-19. Prof. Dr. Et’hem Ruka,...

“Shqiptarët janë në rrezik nga pandemia”, biologu i njohur nxjerr shifrat

Prof. Dr. Et’hem Ruka, ndërsa bën një rezyme të situatës me koronavirusin që po sjell viktima masivisht, thotë se situata nuk paraqitet aspak optimiste...

“Virusi shpërndahet me ajrin”, Et’hem Ruka: Kujdesuni në ambientet e mbyllura

Lehtësimi i masave të pandemisë, ka bërë që sheshet dhe dyqanet të mbushen me njerëz. Lokalet janë të mbushura me klientë, ku karriget janë...

“Nga 17 maji gjendja është përkeqësuar me 24%”, Et’hem Ruka jep alarmin

Prof. Dr. Et’hem Ruka shpreh shqetësimin në lidhje me situatën me pandeminë, ku shifrat e të prekurve janë në trend rritës. Në shenjë këmbane...

“Moikom Zeqo, shembull se si duhet të sillen parlamentarët shqiptarë”

Profesor Et’hem Ruka ka dhënë një intervistë ku ka folur për akademikun e njohur, Moikom Zeqo, i cili ndërroi jetë pak ditë më parë. Ish-ministri...

Të fundit

Juve bie në Torino përballë Barçës, Sevilja dhe Dortmundi bëjnë detyrën

Përfundojnë ndeshjet e dyta në grupe të Champions League. Barcelona ka mundur pastër 2-0 Juventusin. Lacio dhe Klub Bryzh e kanë mbyllur në barazim 1-1...

Topalli prezantoi partinë e re, thumbon Ndoka: Sot “rilindi” Jozefina, urime

Sulme të shumta ka pasur ditët e fundit ndaj Jozefina Topallit dhe të gjithë eksponentëve që kanë braktisur Partinë Demokratike për të krijuar forcat...

Morata i shënon tre herë Barcelonës, asnjë gol nuk vlen

Dy herë dërgoi topin në rrjetë Alvaro Morata në pjesën e parë përballë Barcelonës në Champions League, por goat u anuluan për pozicione të...

Më shumë se 71 milionë amerikanë kanë votuar tashmë në zgjedhjet presidenciale

Amerikanët po votojnë herët për zgjedhjet presidenciale të së martës së ardhshme në shifra rekord, si rezultat i ndjenjave të forta pro ose kundër...

Nuk kemi shkop magjik, Manastirliu-qytetarëve: Mbani maskat dhe ruani distancën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu iu ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat e vendosura nga autoritetet shëndetësore. Sipas saj, vetëm në këtë mënyrë...