Bota

Sulmet në Siri/ Mogherini: Turqia po bën gjënë e gabuar


               Publikuar në : 16:38 - 14/10/19 Enno

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka folur në lidhje me operacionin ushtarak që Turqia ka ndërmarrë në Siri.

Në një konferencë për mediat, Mogherini tha se pavarësisht se Turqia është aleat i BE-së dhe vend i NATO-s, autoritetet vendase duhet të kuptojnë se në këtë rast janë duke bërë gjënë e gabuar.

“Këshilli i BE do të ketë një takim gjatë kësaj jave, e sigurisht do të shikojmë edhe situatën në terren për të ndërmarrë veprime të tjera. Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur që t’ia bëjmë të qartë Turqisë se ne e konsiderojmë atë shtet aleat, por për t’;i thënë se po bën gjënë e gabuar në këtë rast. Autoritetet turke duhet të marrin parasysh këshillin e partnerëve se të gjithë aleatët janë duke i kërkuar t’i japin fund konfliktit ushtarak. BE do të veprojë në unision për të mos pasur konflikt më të zgjeruar”, u shpreh Mogherini.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT