E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

Studimi/ Vendet me udhëheqëse femra, 4 herë më pak viktima nga pandemia

Një studim i ‘Trinity College’ në Dublin të Irlandës, ka dalë në përfundimin se vendet që kanë në krye të qeverisë një femër kanë 4,3 herë më pak viktima, sesa vendet që drejtohen nga meshkujt.

Studimi u shtri në 35 shtete, 10 prej të cilave drejtoheshin nga femra. Shembuj pozitivë të menaxhimit të krizës janë Gjermania, Zelanda e Re, Danimarka dhe Finlanda, të cilat drejtohen nga femra.

Shtetet që drejtoheshin nga meshkujt kishin regjistruar 21 viktima për 1 milion banorë, ndërsa ato që drejtohen nga femrat kishin 4,8 viktima për 1 milion banorë. Gjithashtu, shtetet e drejtuara nga femrat rezulton se kishin arritur ta ulnin më përpara kurbën e epidemisë.

Sipas këtij studimi, udhëheqëset femra i dhanë më shumë prioritet shëndetit publik dhe jo ekonomisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   A mund të “provojë” shkenca se ka një jetë të përtejme?

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...

Berisha bën deklaratën e fortë për 21 janarin: Rama meriton burg të përjetshëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se nisja e hetimeve të ngjarjes së 21 janarit 2011 po bëhet nga kryeministri aktual Edi Rama për arsye...

Covid/ Manastirliu tregon se kur do të kryhet vaksinimi i të gjithë popullatës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha në emisionin “Opinion” se ekzistojnë tre skenarë për vaksinimin e të gjithë popullatës me vaksinën ndaj COVID- 19. Sipas...

“Berisha fshehu provat, Rama zhgënjeu”, Hoxha: 21 janari, krim shtetëror

Gazetari Artan Hoxha, ditën e sotme ka folur sërish në lidhje me ngjarjen e 21 janarit të 10 viteve më parë, ku të vrarë...

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...