E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Soreca: T’i jepet fund ndikimit të politikës në media

Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca ka deklaruar se duhet t’i jepet fund ndikimit të politikës në media.

Teksa ishte i pranishëm në Forumin e Pestë të Zhvillimit të Medias, kryediplomati i BE-së theksoi se është shumë i rëndësishëm sundimi i ligjit në media.

“Është shumë e rëndësishme që të flasim për lirinë dhe zhvillimin e medias.

Ka pasur zhgënjim sa i përket kushteve ekonomike dhe politike për të zbatuar lirinë në media.

Sundimi i ligjit në sektorin e medias është mjaft i rëndësishëm dhe është shumë e rëndësishme që t’i jepet fund ndikimit të politikës në media dhe mungesës së transparencës.

Mbështetja jonë është e madhe ndaj lirisë së medias.

Bashkë me Këshillin e Evropës kemi prezantuar projektin tonë të përbashkët sa i përket lirisë së medias.

Është shumë e rëndësishme liria e shprehjes.

Pavarësia në këtë sektor është tejet e rëndësishme dhe për këtë po luftojnë partnerët tanë.

Duhet theksuar edhe Universiteti i Gazetarisë, që përgatit brezin e ri të gazetarëve.

Kemi pasur një bashkëpunim të shkëlqyer sa i përket lirisë së medias.

Duhen kapacitet të reja për të mbështetur gazetarët dhe për të promovuar të drejtat e tyre.

Duam të mbështesim edhe gazetarët investigativë të pavarur në projektet e tyre.

Të japim mbështetje për raportin e paanshëm.

Gazetarët duhet të vijnë me ide të reja.

Do të japim mbështetje për të gjitha këto.

Jemi plotësisht në anën e gazetarëve në Shqipëri, për të bërë një punë profesionale dhe ashtu siç duhet.

Duhet ndjekur me vëmendje situata politike në vend.

BE ka bërë përpjekje për të mbështetur të gjitha shërbimet e medias.

Kemi adresuar të gjitha shqetësimet tona, deri më tani nuk është arritur gjithçka që duam, por po përpiqemi për të ecur përpara.

Komisioni Evropian i ka shprehur të gjitha shqetësimet lidhur me pasiguritë ligjore dhe për median audiovizive.

Janë të rëndësishëm disa rregullatorë në media, dhe të gjitha këto në kuadër të lirisë së medias dhe të shprehjes.

Informacionet false janë shumë të këqija dhe shkojnë në dëm të medias.

Duhen ndjekur të gjitha parimet e lirisë së medias.

Dezinformimi është gjithashtu në dëm të medias.

Presim një draft të ri që të jetë pikërisht për këtë çështje.

Duam një shoqëri që të informohet ashtu siç duhet nga media”, deklaroi ambasadori Soreca.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...