E premte, 28 Janar, 2022
2.5 C
Tirana

Solli shqiptarët nga Siria, kush është Gledis Nano i trajnuar nga FBI-ja

Gledis Nano, është shefi i Anti-Terrorit shqiptar që ka marrë pjesë vetë në operacionin e riatdhesimit të 5 shqiptarëve të parë nga kampi i Al Hawl në Siri.

Një operacion që ka zgjatur 5 javë dhe është mbyllur me rikthimin në shtëpi të Floresha Rashës, tre fëmijëve të saj Amar Emel dhe Hatixhe Rasha, dhe 11 vjeçarit Endri Dumani, raporton newsbomb.al.

Pas mbërritjes në Rinas, Nano ka thënë se operacionet e riatdhesimit do të vazhdojnë për të kthyer në Shqipëri familje të tjera të radikalizuara. Delegacioni shqiptar ka qëndruar për 5 javë në Siri për të gjetur fëmijët dhe nënat shqiptare në kampin famëkeq të Al Hawl, ndërsa për sigurinë e tyre veç autoriteteve kurde, kujdesej shefi i Anti-Terrorit Gledis Nano dhe shefi i Operacioneve Speciale Indrit Doda.

Gledis Nano nuk ishte rastësisht në Siri. Ai është nja nga zyrtarët më të lartë të Policisë së Shtetit dhe një nga efektivët me përgatitjet më të larta fizike e operacionale, i trajnuar nga partnerët amerikanë në bazën e Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) në Quantico Virginia.

Mësohet se Gledis Nano së bashku me një tjetër oficer të antiterrorit, morën pjesë në nxjerrjen nga Kampi Al Hawl në Siri të Alvin Berishës.

Gledis Nano është trajnuar gjatë gjithë karrierës së tij nga agjencitë më prestigjoze ligjzbatuese perëndimore, dhe në 2017 është diplomuar në Akademinë Kombëtare të FBI. Për vetë natyrën e punës sensitive që bën me ekipin e tij, Nano ka mbajtur një profil të ulët mediatik e publik.

Gledis Nano u emërua në detyrën e kreut të Drejtorisë të Anti-Terrorit që prej 17 shkurtit 2016, pas një pune të gjatë dhe eksperience 17 vjeçare si pjesë e Policisë së Shtetit. Gjatë të gjithë karrierës, Nano ka kryer detyra të ndryshme në polici, ku ka pasur rezultate në zbulimin e ngjarjeve të rëndësishme. /newsbomb.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...

“Urdhër nga Rama për të sulmuar FSHF-në”? Veliaj e thotë troç

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike hipotezën nëse me urdhër të Ramës ka sulmuar FSHF-së. I ftuar...

Rama bën parashikimin e ‘frikshëm’: Më 6 mars futet Meta, bashkohet me Berishën

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, kryeministri Edi Rama ka bërë një parashikim për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Ai ka thënë...

Reshje dhe borë, si do të ndryshojnë temperaturat nesër

Vendi ynë për ditën e premte pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti do të nisë me kthjellime dhe...

Tr*toli në banesën e Dukës, avokati i autorit të dyshuar nxjerr faktet

34-vjeçari Arlen Hasanaj nuk e ka pranuar akuzën se ka vendosur tritolin në portën e Armand Dukës. Avokati i tij provon përmes pamjeve filmike,...