E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Skandali me Call Center-at, Braçe nxjerr dokumentet

Me kërkesë të Gjermanisë dhe të Hollandës, SPAK ka nisur hetimet për 13 Call Center-a. Më herët u njoftua se SPAK është përfshirë në një hetim me kërkesë të Hollandës dhe Gjermanisë, pasi kërkojnë hetimin për mashtrim në kuadër të organizatës kriminale mbi tregtinë elektronike. Më konkretisht, bëhet fjalë për 13 Call Center-a.

Lidhur me këtë çështje, ish-zv/kyeministri Erion Braçe shprehet se vjedhja e mashtrimi nëpërmjet Call Center-ave është e njohur prej tij që nga viti 2018. Madje ai ka publikuar disa dokumente, ku shkruan se ka ngritur këtë çëshje gjatë raportimit të Agjencisë së Mbikëqyrjes Financiare.

Në dokumentet që ka shpërndarë në rrjetin social Facebook, Braçe vë në dukje se evidentohet mashtrimi prej një rrjeti të Call Center-ave me zyra në Tiranë e jo vetëm, dhe me operim me tregjet e kapitalit.

Statusi

MASHTRIMI E VJEDHJA ME CALL CENTER,

E NJOHUR DHE E QARTE PREJ MAJ 2018!

TANI KOHA PER TE DHENE LLOGARI!

#DOKUMENTAT ne foto jane te MAJ 2018;

I referohen seances degjimore per vleresimin e punes se Autoritetit te Mbikqyrjes Financiare;

  1. Raporti i vleresimit te Komisionit te Ekonomise se Kuvendit;
  2. Protokolli i seances se pyetjeve dhe pergjigjeve ne Komisionin e Ekonomise se Kuvendit;
  3. Rezoluta e Kuvendit per vleresimin e punes se AMF.

Ne te treja dokumentet evidentohet MASHTRIMI prej nje rjeti te Call Center me zyra ne Tirane e jo vetem dhe me operim me tregjet e kapitalit; pohoet MASHTRIMI, pra pranohet; njoftohen masat e mara dhe agjensite ligjzbatuese qe duhet te kryenin detyrat e lena ne REZOLUTEN E KUVENDIT.

Por mesa duket MASHTRIMI jo vetem qe ka vijuar por edhe eshte zgjeruar, bere masiv dhe ka goditur ne Gjermani e Hollande.

TANI ESHTE KOHA ÇER TE DHENE LLOGARI;

AMF, SHISH, POLICIA, DREJTORIA E PARANDALIMIT TE PASTRIMIT TE PARAVE TE PISTA DHE TE TJERA AGJENSI TE CITUARA NE KETO DOKUMENTA DUHET TE THONE TANI CFARE KANE BERE, CFARE NUK KANE BERE, CFARE NUK KA FUNKSIONUAR DHE ARSYET PERSE!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...