E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Situatë shqetësuese në Kosovë! Shëndetësia drejt kolapsit

Situata në Kosovë si pasojë e pandemisë paraqitet shqetësuese!

Alarmin e ka ngritur edhe kryeministri Avdullah Hoti i cili bëri me dije se aktualisht janë në dispozicion vetëm 130 shtretër të lirë për pacientët me COVID-19.

Kësisoj, me këto ritme, shëndetësia po shkon drejt kolapsit.

Sipas Hotit kapacitetet spitalore janë duke u shteruar:

“Ne ndoshta duhet që t’i mbyllim disa klinika në mënyrë që ta bëjmë një organizim”.

Një tjetër fakt aspak pozitiv është se më shumë se 400 punëtorë shëndetësorë janë të infektuar me koronavirus në Kosovë.

Sakaq, drejtuesit e Federatës Sindikale të Shëndetësisë kanë ngritur shqetësimin se nga infektimi i punëtorëve shëndetësorë, kujdesi ndaj pacientëve po vihet në rrezik:

“Me të vërtetë situata është alarmante. Punëtorët janë duke u lodhur dhe domosdoshmërisht do të bjerë edhe shërbimi”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...