E martë, 2 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Situata tragjike në Itali/Rama: Ja pse Shqipëria nuk përfundoi në të njëjtën situatë

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhjen me mënyrën se si e ka përballuar Italia situatën e krijuar nga koronavirusi.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Provokacija”, Rama tha se në Itali ka ndodhur ajo që do kishte ndodhur në çdo vend, nëse s’do ishin marrë masa kufizuese paraprake.

Sipas tij, masat në Itali duhet të ishin marrë më shpejt. Kreu i qeverisë shtoi se nuk duhet pritur që të rritet numri i të infektuarve dhe më pas të veprohet. Kryeministri shtoi se mbyllja e aktiviteteve masive duhej të ishte bërë sa më parë.

Pjesë nga intervista:

Sipas jush çfarë ka ndodhur në Itali? Kurrë nuk e kisha imagjinuar që t’i shihja italianët të gjunjëzuar?

“Ka ndodhur ajo që mund t’i ndodhë çdo kujt. Shikoni Spanjën e cila ka hyrë në të njëjtin tynel. Shikoni Nju Jorkun që sapo ka hyrë në të njëjtin tunel. Shpejtësia e përhapjes ka qenë më e madhe. Marrja e masave nuk është bërë me shpejtësi”.

A do ta kritikonit kryeministrin Conte?

“Jo nuk do ta kritikoja aspak, por mendoj që masat duhet të ishin marrë më herët. Por, Italia ka një sistem të ndryshëm nga i joni. Ka ca shtresa qeverisjeje. Guvernatorët që bëjnë secili në kokën e tyre. Kryetarët e bashkisë secili në kokën e tyre. Por të gjithë ekspertët thonë se pas shfaqjes së virusit në territor , çdo ditë është shumë e shtrenjtë. Ti nuk mund të rrish dhe të thuash, ja po ta shtymë edhe një çikë , jo po çfarë janë 20 raste. Sepse rritja është eksponenciale. Mbyllja e aktiviteteve masive duhej të ishte bërë më parë. Më kujtohej se miqtë e mi më dërgonin foto nga party-t e tyre anti-korona… Ne do të ishim në të njëjtën situatë nëse nuk do t’i kishim marrë këto masa”.

Lexo edhe :   Rëndohet bilanci me COVID-19 në Shqipëri, ja sa persona janë infektuar në 24 orët e fundit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ruçi i dërgoi letër Metës, reagon Presidenca

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar më herët një letër Kreut të Shtetit Ilir Meta për çështjen e KLSH, ndërkohë së fundmi,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Ka shpëtuar mbi 2000 fëmijë! Kush është shqiptarja që quhet “Nënë Tereza e dytë”

Ajo është cilësuar si “Nënë Tereza e dytë” pasi ka punuar vullnetarisht për 8 vjet duke u ardhur në ndihmë fëmijëve shqiptarë në Austri,...

“Të përgatitur për një valë të dytë”, Rama viziton spitalin COVID-3

Paraditen e sotme, kryeministri Rama ka vizituar ambientet e ish-kirurgjisë në QSUT që tashmë janë shndërruar në një spital COVID-3. Për të, kjo është...

“Respekto afatet kushtetuese”, Ruçi i dërgon letër Metës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, i është drejtuar sot me një letër kreut të Shtetit, Ilir Metës. Në letrën në fjalë, kryeparlamentari i...
WhatsApp KONTAKTO TT