E martë, 2 Qershor, 2020
20 C
Tirana

A beson Edi Rama në Zot? Ja si përgjigjet kryeministri

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, ku si rrallë herë më parë ka folur në lidhje me besimin e tij.

I pyetur nëse është besimtar, kreu i qeverisë nuk pranoi të përgjigjej duke e konsideruar si diçka personale. Rama pranoi që ka lexuar librat fetar si Bibla dhe Kurani, duke u shprehur se i çmon shumë. Ai tha se ka filluar t’i lexojë këto libra gjatë kohës kur Shqipëria u trondit nga tërmeti 6,4 ballë më 26 nëntor.

Më tej ai u pyet nëse besonte apo jo në Zot. Kryeministri u përgjigj në mënyrë të tërthortë, duke pranuar se ka “diçka” mbi ne, por se secili është i lirë sipas tij që ta quajë si të dojë.

Pjesë nga intervista:

Një nga gjërat që ka bërë përshtypje zoti Rama, ka qenë që ju herë pas here keni përdorur ca referenca biblike, kuranike, referenca nga librat e shenjtë. Keni synuar që nëpërmjet këtyre referencave ta përcillni mesazhin tuaj te publiku në mënyrë sa më të plotë, apo janë gjëra që ju i besoni edhe vetë?

Pa diskutim që janë gjëra që unë i çmoj shumë vetë edhe burojnë nga leximet e mia dhe ndarja e tyre me publikun është një nevojë dhe një kënaqësi. Pra, nevojë sepse ato thënie i përshtaten sipas meje këtij momenti të caktuar, sidomos në këtë fazë. Këtë gjë kam filluar ta bëj gjatë tërmetit, kur realisht isha më i fokusuar, apo i kushtoja më shumë vëmendje librave të shenjtë dhe e bëj edhe tani”.

Çfarë marrëdhënie keni me besimin? Jeni besimtar?

Është diçka që e kam shmangur gjithmonë në publik, sepse mendoj është shumë personale edhe prandaj nuk kam dëshirë që të flas për këtë pjesë”.

Lexo edhe :   Bamir Topi: Rama rrëzohet nga pushteti vetëm në këtë mënyrë
Lexo edhe :   Bardhi: Vendi në krizë, Rama udhëton me avionin e Air Albania-s në Paris

Ju besoni që Bibla dhe Kurani janë libra të diktuar nga Zoti në rastin më të keq, ose të shkruara nga ai në rastin më të mirë?

Jo Bibla dhe Kurani janë libra të shkruar nga njerëzit, nuk janë të shkruara nga Zoti. Por reflektojnë në faqet e tyre themelet mbajtëse të qytetërimeve dhe të qytetërimit ku ne jetojmë sot. Dhe nga ana tjetër pa diskutim që janë libra të cilët kurrë nuk mund t’i lexosh dot deri në fund, sepse gjithmonë gjen një shtresë tjetër në atë që lexon”.

Duhet të ketë shumë njerëz që janë kureshtarë, por ju refuzoni t’i përgjigjeni pyetjes nëse ju besoni që ka një zot apo jo?

Varet. Secili sipas meje duhet të jetë i lirë ta quajë si të dojë dhe t’i referohet si të dojë, por që ka një rregull…një rregullsi mbi kokat tona, unë këtë nuk e vë në dyshim. Edhe do t’ju kujtoja një nga shprehjet më të bukura të Kantit kur thotë që “Qielli me yje mbi ne, morali brenda nesh”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reforma Zgjedhore/ Varhelyi: Palët politike në Shqipëri të arrijnë marrëveshje

Komisioneri për Zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi ka reaguar lidhur me Reformën Zgjedhore në Shqipëri. Përmes një postimi në Twitter, ai inkurajon palët politike që...

Rama: Do hapen kufijtë ajror, s’do ketë tampona për atë që vijnë në Shqipëri

Në konferencën për mediat, kryeministri Edi Rama ka folur sot për hapjen e kufijve. Ai tha se hapja e kufijve bëhet me marrëveshje mes...

Ruçi i dërgoi letër Metës, reagon Presidenca

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar më herët një letër Kreut të Shtetit Ilir Meta për çështjen e KLSH, ndërkohë së fundmi,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Ka shpëtuar mbi 2000 fëmijë! Kush është shqiptarja që quhet “Nënë Tereza e dytë”

Ajo është cilësuar si “Nënë Tereza e dytë” pasi ka punuar vullnetarisht për 8 vjet duke u ardhur në ndihmë fëmijëve shqiptarë në Austri,...
WhatsApp KONTAKTO TT