E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

“Sistemi i Berishës ka rënë”, zbardhet një tjetër qarkore në PD

Gjatë ditëve të fundit, degëve të Partisë Demokratike iu ka shkuar një tjetër qarkore, ku iu kërkohet që në takimet që do të zhvillojnë me demokratët, t’iu bëhet e ditur si qëndron e vërteta e aksionit të nisur nga ish-kryeministri Sali Berisha. Në qarkore iu kërkohet degëve që në takime t’i thuhet anëtarësisë, se sistemi i Berishës ka rënë dhe nuk ka për t’u ngritur më. Jo vetëm kaq, por ish-kryeministrin Berisha e etiketojnë si një statujë që ndryshe nga diktatori Enver Hoxha është gjallë, dhe se nuk ofron shpresë dhe progres për qytetarët shqiptarë e në veçanti demokratët.

“Krenaria e partisë është rrëzimi i statujës së Enver Hoxhës, dhe kjo përkujtohet vit për vit nga demokratët si moment i ardhjes së lirisë e demokracisë në Shqipërinë tonë. E sot vetë disa nga demokratët pas 30 vitesh janë rreshtuar përkrah atij që ka 30 vite në politikë dhe i ka thënë çfarë ka pasur për të thënë dhe që u rrëzua nga pushteti në 2013 jo vetëm për fajin e tij, por edhe për fajet e atyre që i shkojnë sot nga mbrapa të foltoret e tij. Por nëse Enveri ishte statujë e vdekur, Berisha është një statujë e gjallë e prandaj këtu lind keqkuptimi. Sistemi i Berishës ka rënë, dhe e kanë rrëzuar amerikanët njëlloj siç amerikanët rrëzuan sistemin e Enverit”, thuhet në qarkore.

Në këtë formë, kryedemokrati Basha ka nisur lëvizjet për të ndalur përçarjen e partisë nga ish-kryeministri Sali Berisha. Ky i fundit, gjatë takimit në Durrës u rrëfye se ku ka gabuar me menaxhimin e çështjeve brenda Partisë Demokratike, pasi humbën zgjedhjet në vitin 2017. Berisha tha se ai i kërkoi kryedemokratit Lulzim Basha që të jepte dorëheqjen.

Lexo edhe :   "Të kam mik, mos u bëfsh kurrë si Berisha", Basha qesh me batutat e Ramës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...