E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Gazetari: Ardi Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia

Ardi Veliu u largua dje nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Në letrën e dorëheqjes, Veliu thotë se ka vendosur të mos kërkojë një mandat tjetër, me qëllim që t’i përkushtohet më shumë familjes së tij. Ka qenë vetë kryeministri Edi Rama i cili ka publikuar lajmin dhe letrën e dorëheqjes, ku vlerëson Veliun për kontributin e dhënë, ndërsa lë të hapur mundësinë për emërimin e tij në një tjetër post.

Kjo dorëheqje vjen 10 ditë para përfundimit të afatit 100 ditor, që kryeministri Edi Rama kishte vënë për riorganizimin e Policisë së Shtetit dhe vendosur prioritete të qarta.

Kryeministri kërkoi që punonjësit e policisë të përfshirë në afera korruptive, ryshfeti dhe ata oficerë që “luajnë me dy porta”, të largohen nga radhët e uniformave blu dhe të dalin përpara përgjegjësisë penale.

Gazetari Elton Qyno ka deklaruar në “Ora e Betit” në RTV Ora se Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia, individë që ndërtojnë rreth e qark Unazës.

Ai tha se ky është zyrtari i parë që kishte krijuar konflikte me dy ministrat; Sandër Lleshajn që nuk e pyeste fare dhe me Bledi Çuçin.

“Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia, këta që ndërtojnë rreth e qark Unazës. Ishte ky efektivi që dilte në përgjimet e Ndraghetës që merrte sallamin e derrin. Ky nuk e kishte mirë vetëm me Ramën, por edhe me tarafin e tij që lëvronte lekët”.

Lexo edhe :   "Shkundet" Policia e Shtetit, Gledis Nano ndryshohen shefat e komisariateve
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krujë/ 700 të helmuar në Krujë, fekale dhe urinë bagëtish në ujin e pijshëm

Ka shkuar në mbi 700 numri i qytetarëve të helmuar në Krujë, të cilët kanë kërkuar ndihmë mjekësore. Situata vijon të mbetet kritike, ndërsa...

Debate në Kuvend/Rushaj: Të diskutojmë për Krujën, Balla: Jo debate kafenesh

Helmimi i qytetarëve në Krujë është kthyer në një "mollë sherri" mes kreut të grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj dhe kreut të grupit...

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....