E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Gazetari: Ardi Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia

Ardi Veliu u largua dje nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Në letrën e dorëheqjes, Veliu thotë se ka vendosur të mos kërkojë një mandat tjetër, me qëllim që t’i përkushtohet më shumë familjes së tij. Ka qenë vetë kryeministri Edi Rama i cili ka publikuar lajmin dhe letrën e dorëheqjes, ku vlerëson Veliun për kontributin e dhënë, ndërsa lë të hapur mundësinë për emërimin e tij në një tjetër post.

Kjo dorëheqje vjen 10 ditë para përfundimit të afatit 100 ditor, që kryeministri Edi Rama kishte vënë për riorganizimin e Policisë së Shtetit dhe vendosur prioritete të qarta.

Kryeministri kërkoi që punonjësit e policisë të përfshirë në afera korruptive, ryshfeti dhe ata oficerë që “luajnë me dy porta”, të largohen nga radhët e uniformave blu dhe të dalin përpara përgjegjësisë penale.

Gazetari Elton Qyno ka deklaruar në “Ora e Betit” në RTV Ora se Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia, individë që ndërtojnë rreth e qark Unazës.

Ai tha se ky është zyrtari i parë që kishte krijuar konflikte me dy ministrat; Sandër Lleshajn që nuk e pyeste fare dhe me Bledi Çuçin.

“Veliu kishte 3-4 oligarkë që i vinin te shtëpia, këta që ndërtojnë rreth e qark Unazës. Ishte ky efektivi që dilte në përgjimet e Ndraghetës që merrte sallamin e derrin. Ky nuk e kishte mirë vetëm me Ramën, por edhe me tarafin e tij që lëvronte lekët”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...