E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Si ta dalloni nëse jeni ftohur, nëse keni gripin apo koronavirusin

Simptomat e të ftohurit

Nëse thjesht jeni ftohur, ka të ngjarë të nisni të keni dhimbje fyti 1 ose 2 ditët e para. Më pas nis bllokimi i hundës nga sekrecionet. Më pastaj nis kolla. Është diçka e rrallë, që një i rritur me ftohje të ketë edhe ethe. Është gjithashtu e pazakontë të ketë dhimbje trupi, koke apo të dridhura. Simptomat e të ftohurës, zgjasin zakonisht për rreth 1 javë. Nëse nuk zbuten pas 1 jave, bëni mirë të vizitoheni tek mjekun tuaj, për të parë nëse keni zhvilluar ndonjë infeksion bakterial, çka do të thotë se keni nevojë për antibiotikë. Ose mund të vuani nga alergjitë e stinës.

Simptomat e gripit të zakonshëm

Zakonisht ato janë më të rënda, dhe shfaqen më shpejt sesa simptomat e ftohjes. Simptomat e gripit përfshijnë ethet, të dridhura, kollën, dhimbjet e fytit, kokës dhe ato muskulore. Nëse jeni prekur nga gripi mund të keni edhe të teshtitura, dhe një hundë të bllokuar nga sekrecionet.

Simptomat e gripit, zgjasin për një kohë të gjatë, por shumica nisin të zbuten pas 2-5 ditëve të para. Por nuk është e pazakontë të ndjeheni keq për një javë ose më gjatë. Lodhja dhe dobësia trupore, mund të zgjasin ndonjëherë me javë pas largimit të simptomave të tjera.

Simptomat e koronavirusit

Ato mund të variojnë nga të buta deri në të rënda. Sipas ekspertëve, simptomat më të zakonshme të koronavirusit janë ethet, kolla e vazhdueshme dhe vështirësia e madh në frymëmarrje. OBSH thotë se simptomat e zakonshme mund të përfshijnë edhe ndjesinë e lodhjes fizike. Por disa njerëz gjithashtu mund të kenë dhimbje koke, bllokim hundësh, dhimbje fyti apo diarre. Simptomat nisin të shfaqen gradualisht dhe janë të buta. Ato mund të zhvillohen për 2-14 ditë. Rreth 80 për qind e njerëzve shërohen nga sëmundja, pa pasur nevojë për trajtim. Më të rrezikuar mbeten të moshuarit, dhe të sëmurët kronikë.

Lexo edhe :   Real Madrid/ Pas Benzemas, një tjetër futbollist infektohet me koronavirus
Lexo edhe :   Varianti Delta në Shqipëri, konfirmohen 16 raste të reja në 24 orët e fundit

/TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...

Detaje/ Rama, Zaev dhe Vuçiç do të nënshkruajnë marrëveshje ndërshtetërore

Kryeminsitri Edi Rama, ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të homologut të tij, Zoran Zaev. Në Shkup, dy krerëve...

Hedh në gjyq ujësjellësin për 70 mijë lekë, shpenzon 300 mijë për gjyqin

Për 70 mijë lekë të vjetra mbifaturim, hedh në gjyq Ujësjellës Kanalizime, Vlorë. Shpenzon mbi 30 mijë lekë të reja për avokat e proces...