E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z. President

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Nga: Mentor Kikia

Presidenti Meta u shfaq sërish me një thirrje “për të kthyer shpresën tek rinia, e cila po vazhdon të ikë, apo është në pritje të çdo mundësie për të ikur nga vendi”.

Padyshim, largimi i të rinjve dhe shqiptarëve në përgjithsi, nga toka e tyre, është një drame me përmasa historike që po i ndodh këtij vendi.

Por pyetja që shtrohet është:

Si mund të kthehet shpresa në këtë vend?

Si mund ta bindim rininë të qëndrojë këtu?

Si mund ti bindim infermierët të mos ikin, inxhinierët gjithashtu?

A mund të ndodhë kjo me thirrje, fjalime, me vendime qeverie apo parlamenti? Padyshim që jo. Askush nuk do të kthehet nga rruga nëse dikush atje në zyrë i thotë: Ej ti, kthehu në shtëpi, mos ik, se po të sjellim shpresën në Shqipëri.

Shpresa vjen vetëm me një ringjallje të besimit për të punuar e jetuar normalisht në këtë vend. Dhe kjo ndodh kur të zëvendësohet jo një qeveri me një qeveri tjetër, por një mënyrë qeverisjeje me një tjetër.

Lexo edhe :   Tani jemi të qartë përse “u çmend” Ilir Meta

Vjen, kur të zëvendësohet një klasë politike me një tjetër dhe jo një kastë politike e korruptuar me një tjetër po të korruptuar.

Vjen, kur të shkulet korrupsioni që i ka prekur çdo qelizë ekonomisë dhe shtetit, që dërgon në arka pushtetarësh e sipërmarrësish bastardë, paratë e taksave tona.

Kur të shkulet bajraktarizmi nga filozofia e drejtimit të vendit.

Kjo do të çlirojë energji të reja në ekonomi, do ti çojë taksat e qytetarëve atje ku duhet, në investime dhe rritje mirëqenieje dhe jo në xhepat e oligarkëve.

Atëherë po, shpresa mund të ringjallet!

Lexo edhe :   Zëdhënësi i Metës, sfidë Ramës: Kur do përballeni në studio televizive?

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...