E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Si do të bëjmë plazh këtë verë? Draft dokumenti që po konsulton qeveria me hotelet

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Pas një pritje disa javore, me një industri turizmi, që vlen sa një e katërta e prodhimit vjetor dhe të goditur shumë rëndë në 6 muajt e fundit, më në fund operatorët dhe klientët mund të shohin se cilat janë alternativat për këtë sezon veror në Shqipëri.

Broshura informuese, mbrojtje specifike të stafit, monitorim vizitorësh, inventar vetëm për covid19, dizinfektim konstant, 1.2 metër distancë nga tavolinat e ngrënies, 3 metra distancë kur je në ujë, 3.5 metra distancë ndërmjet cadrave dhe një certifikatë për t’u shpallur i sigurtë.

Këto janë vetëm disa nga masat që do të duhet të marrin pikat turistike si dhe duhet të zbatojnë të gjithë vizitorët nëse do të duan të bëjnë pushime. SCAN  ka zbuluar draftin e hedhur për diskutim nga ministria e turizmit dhe ajo e shëndetësisë lidhur me mënyrën se si do të veprojmë në plazhet dhe pikat e tjera turistike gjatë sezonit veror 2020.

Draft dokumenti thekson se, nëse të pandryshuara, këto rregulla do të jenë të vlefshme vetëm kur qeveria të vendosë të eliminojë masat kufizuiese.

Ministritë e drejtuara nga Ogerta Manastirliu dhe Blendi Klosi po ndërtojnë një lloj “kushtetute” të të bërit plazh nën Covid19. Për më tepër sipas dokumentit, për sa i përket faktorit njerezor në ekuacionin e të bërit plazh këtë vit, theksohet se stafi duhet të jetë me veshje mbrojtëse dhe i kontrolluar me termometër në mënyrë periodike. Ndërkohë protokolli përcakton dhe krijimin e një regjistri të matjeve të temperaturës për secilin klient apo punonjës. Draft dokumenti shpjegon dhe higjenizimin e ambjentëve, pajisjeve dhe ushqimeve.

Për sa i përket plazheve dhe pishinave, protokolli parashikon distanca prej 2 metrash ndërmjet shezloneve si dhe prej 3.5 metrash mes cadrave ndërkohë që nuk harron të theksoj dhe distancën 3 metrash kur je në ujë.

Elementi më i ri për operatorët e turizmit do të jetë dhe Certifikata “Strukture e Kontrolluar”, një dokument që do t’i jepet bizneseve të cilat do të aplikojnë masat e këtij prokolli dhe për pasojë do të ofrojë një siguri më shumë për secilin shqiptar apo të huaj që do të vendosë të pushojë në vendin tonë. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...