E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

Shqipëria nën psikozën e frikës/ Psikologia ka një apel për koronavirusin

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Intervistoi: Marsela Sinani

Koronavirusi Covid-19, i shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si emergjencë ndërkombëtare, po përhapet me ritme të frikshme. Virusi vdekjeprurës që shpërtheu nga Kina, ka mbërritur në kufijtë e Shqipërisë edhe ‘zyrtarisht’. Vendi ynë fqinj, Italia, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në shumë qytete. Kjo e bën të nevojshme shpërndarjen e çdo lloj informacioni në funksion të mbrojtjes ndaj tij.

Emergjenca e koronavirusit në Itali vijon të jetë shqetësuese, ndërsa numri i viktimave rritet nga ora në orë. “Tirana Today” ka kontaktuar psikologen Lediona Braho, ku dhe ka përcjellë këshillat bazike për të menaxhuar emocionet.

Përqindja më e madhe e viktimave janë të moshuarit, ata që kanë pasur një sëmundje ekzistente më parë në trup, gjë që ndikon drejtpërdrejt në imunitetin e tyre të dobët.

“Eshtë mëse e natyrshme të jemi të shqetësuar përballë një virusi të ri, që po përhapet me shpejtësi, duke infektuar qindra mijëra, për fat të keq duke marrë edhe jetë njerëzish. Për fat të mirë, mbështetur në burimet zyrtare, koronavirusi i ri CODV-19 nuk ka mbërritur ende në vendin tonë, çka na ndihmon të jemi më të qetë.

Megjithatë, shumë prej nesh mund të kenë familjarë, të afërm e miq në vendet kur virusi tashmë ka mbërritur, duke infektuar njerëz dhe duke shkaktuar vdekje. Të gjithë jemi përballë një realiteti që po na frikëson dita-ditës, teksa shifrat e të prekurve dhe viktimave po shtohen. Shëndeti dhe siguria personale dhe familjare mund të mos jenë të sigurta. Ndaj na duhet të bëjmë kujdes dhe të gjejmë mënyra të sigurta përballimi dhe menaxhimi, të gjithë reagimeve tona psikologjike përballë këtij virusi që është quajtur “një katastrofë biologjike”, shprehet psikologia për “Tirana Today”.

E pyetur se si mund ta menaxhojmë këtë situatë, psikologia Lediona Braho na këshillon që të mos besojmë plotësisht çdo informacion që marrim në media e jo vetëm.

“Disa sugjerime që mund të jap për të ndihmuar në një përballim më të mirë: Së pari, njihni dhe kuptoni ndjenjat dhe reagimet tuaja përballë situatave të tilla (“Çfarë jam duke ndjerë” dhe “Si jam duke reaguar”).

Lexo edhe :   Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike
Lexo edhe :   Evropa vendos kufizime të reja kundër COVID-19, Australia lehtëson masat

Së dyti, kërkoni informacione të sakta nga burimet zyrtare dhe autoritetet (lokale, qeveritare, ndërkombëtare). Mos besoni çdo informacion që ju jepet, sepse ka shumë informacione të pavërteta, të cilat, kanë potencial të shkaktojnë panik, dhe ky i fundit nuk ndihmon aspak në menaxhimin e gjendjes.

Merrni më tepër lajme pozitive dhe jo nga ato që ju induktojnë frikë dhe ankth.

Së treti, praktikoni këshillat e autoriteteve lokale dhe globale, që lidhen me kujdesin e shtuar për higjienën dhe minimizimin e kontakteve me njerëzit.

Së katërti, vazhdoni sa të mundeni me rutinën tuaj të përditshme të shkollës apo punës, dhe praktikoni nëse keni nevojë, rituale dhe teknika relaksuese për qetësimin e mendjes dhe trupit.

Së pesti, nëse keni nevojë, kërkoni mbështetje nga të tjerët, të afërmit dhe miqtë, por edhe ndihmë dhe mbështetje profesionale”, shprehet ajo.

10 rregullat: Lani duart, kujdes kur teshtini

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën me 10 rregullat që duhen ndjekur për të parandaluar koronavirusin. Rregulli i parë dhe që përsëritet më shpesh është ai i larjes së duarve. Këshillohet që të mos preken me duar sytë, hunda dhe goja dhe shmangia e kontaktit të afërt me personat e prekur nga infeksione respiratore akute.

Ardhja e pranverës dhe verës, mundet të shënojë fundin e koronavirusit të ri kinez?

Disa ekspertë hipotetizojnë që është e mundur. Madje edhe disa politikanë, si Presidenti i SHBA, Donald Trump, po e deklarojnë me zë të lartë. Këtë ende nuk e dimë, kjo pasi viruset nuk kanë një sjellje kaq të parashikueshme.

Disa viruse të frymëmarrjes kanë një ecuri stinore, dhe rritja e temperaturave bën që ato të përhapen më pak. Kjo mund të varet nga ndërveprimi mes patogjenëve dhe kushteve atmoferike.

Gjatë dimrit, viruset janë më të prirura që të na prekin edhe për faktin se sistemi ynë imunitar është më i dobët, dhe i mungon më shumë vitamina D.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Detaji/ Kryeministri Rama me kollare kuqezi në takimin me ministrin grek

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Pas mbarimit të takimit, Rama dhe Dendias kanë dalë...

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i. Deklaratën, Rama e dha...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shëndetësia në kolaps, Basha: Zgjidhja emergjente, rritja e numrit të testimeve

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, papërgjegjshmëria e kryeministrit Edi Rama ka çuar në kolaps shëndetësinë. Sipas Bashës, zgjidhja emergjente, ndër të tjera është...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...