E hënë, 19 Tetor, 2020
20.3 C
Tirana

Ç’duhet të bëjmë ne shqiptarët, tani që koronavirusi është afër

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Prindërit donin ta abortonin, famija shqiptare i shpëton jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare ka qenë Isufi nga një fshat i Gjakovës i cili ka rrëfyer historinë...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

U raportua i humbur, gjendet në spital 40-vjeçari në Elbasan

40-vjeçari nga Elbasani, Rrapush Cepa i cili ishte zhdukur që prej ditës së djeshme, është gjendur në spital. Policia njofton se Cepa kishte pësuar aksident...

Aktualisht koronavirusi ndodhet shumë pranë Shqipërisë…në Itali. Deri më tani 7 persona kanë ndërruar jetë në shtetin fqinj.

Mirëpo çfarë duhet të bëjmë ne shqiptarët?

Në një kohë që ende nuk ka asnjë të dyshuar në vendin tonë me koronavirus, e rëndësishme është të mësojmë sesi të sillemi në situata të tilla dhe të jemi të përgatitur për çdo rast.

Së pari, është konfirmuar se rimëkëmbja e individit të prekur me koronavirus, varet shumë nga sistemi i tij imunitar.

Nëse në vendin tonë konfirmohet një rast me koronavirus ose edhe nëse jeni një nga ata persona që ju zë shpesh gripi, atëherë duhet të shmangni sa më shumë vendet publike, mes të cilave kinematë, palestrat, kafenetë.

Nëse shihni një person me shenjat e gripit mundohuni t’i qëndroni sa më larg.

Së dyti, higjiena personale është kryesorja. Lani duart shpesh herë dhe mos e prekni fytyrën, veçanërisht hundën dhe sytë.

Kujdes duhet të keni edhe gjatë pazarit në treg apo supermarket. Ushqimet duhet të lahen dhe të zihen shumë mirë gjatë përgatitjes.

Lexo edhe :   Pandemia 'mbërthen' sërish Italinë, mbi 10 mijë të infektuar në 24 orë

Përdorni solucion me alkool për dezinfektimin e duarve kur nuk keni mundësi t’i lani si dhe shami për të mbuluar hundën dhe gojën sa herë që teshtini ose keni pranë një person me shenja të rrufës dhe gripit, shkruan “iconstyle”.

Së treti, në rast të çdo kontakti të dyshuar me një person që ka ardhur nga vende ku janë shfaqur raste të koronavirusit, telefoni numrin 127, që është numri i emergjencës kombëtare dhe mos shkoni në spital, por qëndroni në shtëpi pasi përhapja e virusit është shumë e shpejtë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dallga opozitare ende s’është shfaqur

Nga: Eduard Zaloshnja Në zgjedhjet e 2013-ës, mbi 1 milonë banorë të rritur votuan për partitë opozitare (PS, LSI, FRD etj.). Thënë ndryshe, pothuaj 48%...

“S’është lojë, as një grip i zakonshëm”, Rama: Rimbyllja do të ishte problem

“Për të shmangur mbylljen e dytë, duhet të resopektoni rregullat!". Ishte kjo thirrja e përsëritur nga ana e kryeministrit Rama, sa i takon situatës...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...