E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Shkencëtarët zbulojnë një ind në syrin e njeriut, rezistent ndaj SARS-CoV-2

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Teksa pandemia e koronavirusit po përhapej në të gjithë botën këtë vit, me një efekt kaq shumë shkatërrues, shumë prej nesh po bënin të njëjtat pyetje: Si përhapet virusi? Si mund të mbrohemi prej tij?

E vërteta është se jemi ende duke mësuar se si funksionon SARS-CoV-2. Udhëzimet zyrtare të Qendrave të Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në SHBA (CDC), thonë se mënyra kryesore e përhapjes së virusit është përmes spërklave të frymëmarrjes, apo grimcave të vogla, të nxjerra nga goja ose hunda e njerëzve të infektuar, të cilat më pas thithen nga të tjerët.

Por kjo nuk është mënyra e vetme sesi qarkullon virusi. Të njëjtat spërkla dhe grimca infektive, mund të zbresin nëpër sipërfaqe të ndryshme, dhe të transferohen përmes prekjes. Pra infektimi mund të ndodhë nëse prekni diçka që përmban grimca të virusit, dhe më pas prekni gojën, hundën ose sytë.

Ndërsa kjo këshillë e përgjithshme përsëritet nga autoritetet shëndetësore në të gjithë botën, ka ende shumë gjëra që nuk i dimë, mbi mënyrën se si koronavirusi mund të hyjë në trupin tonë përmes syve, edhe pse shkencëtarët sugjerojnë se kjo është “biologjikisht e besueshme”.

Por të dhënat e reja, sugjerojnë se të paktën një pjesë e syrit, mund të jetë në fakt rezistente ndaj SARS-CoV-2, ndonëse është e ndjeshme ndaj llojeve të tjera të viruseve. Në një studim të ri, studiuesit e Universitetit të Uashingtonit zbuluan se kornea – kupola transparente në pjesën e përparme të syrit, e cila mbulon irisin dhe pupilën – dukej se ishte rezistente ndaj infeksionit të koronavirusit në disa eksperimente.

Megjithëse studiuesit theksojnë se këto gjetje janë vetëm paraprake. ”Të dhënat tona nuk provojnë se të gjitha kornetë janë rezistente”, thotë mikrobiologu molekular Xhonathan Miner, autori kryesor i studimit.

“Por çdo korne që ne testuam, ishte rezistente ndaj koronavirusit të ri. Është ende e mundur që një grup njerëzish mund të ketë korne që e mbështet shumimin e virusit, por asnjë nga kornetë që në kemi studiuar, nuk e bënte diçka të tillë”, shton ai.

Lexo edhe :   ‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit
Lexo edhe :   Itali, 785 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Në eksperimentet e kryera duke përdorur indin e kornesë nga 25 dhurues njerëzorë, por edhe mbi kornetë e minjve, studiuesit e ekspozuan indin e syrit ndaj 3 viruseve të ndara: SARS-CoV-2, virusit Zika dhe virusit të herpesit të thjeshtë 1 (HSV-1, që prodhon edhe të ftohurën e zakonshme).

Dhe u pa se virusi i herpesit dhe ai i Zikës, ishin në gjendje të shumoheshin, por testet nuk treguan asnjë shenjë te shumimit të SARS-CoV-2. “Dihej deri më sot se kornea dhe konjuktiva, përmbajnë receptorë për koronavirusin e ri. Por në studimet tona, ne zbuluam se virusi nuk shumohej në korne”, thotë autori tjetër i studimit, okulisti Rajendra S.Apte.

“Të dhënat tona sugjerojnë se koronavirusi i ri, nuk duket se është në gjendje të depërtojë në korne”- thekson ai. Sa i përket çështjes se si kornea njerëzore dhe konjuktiva mund të jenë të afta t’i rezistojnë SARS-CoV-2, ekipi nuk është plotësisht i sigurt.

Një frenues i mundshëm molekular i viruseve në sy – i quajtur interferon lambda – ishte në gjendje të kufizonte shumimin e virusit në kornenë e syrit të njeriut për virusin HSV-1 dhe Zika. Por ajo nuk dukej se e rriste aftësinë e SARS-CoV-2 për t’u shumuar.

Gjithsesi ekspertët këmbëngulin, se nevojitet një studim i mëtejshëm për t’i konfirmuar këto gjetje. Prandaj, profesionistët e shëndetit, nuk duhet të heqin ende dorë nga syzet e tyre mbrojtëse, dhe derisa të mësojmë diçka ndryshe, askush nuk duhet të supozojë se koronavirusi nuk mund të futet në trup përmes syve, pavarësisht nga rezistenca e dukshme e kornesë.

Burimi i lajmit: https://www.sciencealert.com/there-s-a-part-of-the-human-eye-that-seems-to-resist-coronavirus-scientists-discover

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...