E diel, 17 Janar, 2021
5 C
Tirana

Shifra alarmante të të infektuarve në Kosovë, Ministri i Shëndetësisë paralajmëron masa të reja

Kosova po ndodhet në një situatë të rëndë me pandeminë. Numri i personave të infektuar me COVID-19 ka arritur në 7.413, ndërsa vetëm në 24-orët e fundit janë konfirmuar 276 raste të reja. Betejën me koronavirusin e kanë humbur 185 persona. Ndodhur në këto kushte, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar për masa ta reja pas rritjes së rasteve me COVID-19 në Kosovë.

Zemaj ka thënë se do të ketë kufizim të lëvizjes dhe tubimeve nga dita e nesërme. Këto masa pritet që të aprovohen nga qeveria e Kosovës.

“Edhe dje edhe sot jemi në vlerësim për të marrë masa të reja dhe sigurisht do të njoftoheni me vendimin e qeverisë që do të jenë edhe disa masa të cilat ne mendojmë që e ndihmojnë luftën ndaj COVID-19 dhe e stabilizojnë situatën epidemiologjike në Kosovë.

Në kuadër të kësaj do të ketë disa kufizime të lëvizjeve, tubimeve, takimeve. Do të ketë disa lirime aty ku e kemi parë se virusi nuk është prezent dhe mund të kontrollohet.

Këto janë tema dhe vlerësime të cilat sigurisht nëse aprovohen nga qeveria e Republikës së Kosovës do të jenë të zbatueshme nga dita e nesërme”, ka thënë Zemaj në një konferencë për media.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rindërtimi dhe pandemia/ FMN: Qeveria duhet të ketë plane rezervë

Intervistë me shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun Në rast të një pandemie më të rëndë, autoritetet do të duhet të ndërmarrin...

Milan humb yjet, dy lojtarët e rëndësishëm me Covid-19

Milani njofton se Hakan Çakhanoglu dhe Teo Hernandez kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.  Një lajm  i keq ky për kuqezinjtë, që duhet të bëjnë...

E rëndë në Tiranë: Automjeti përplas për vdekje 10-vjeçaren

Një aksident i rëndë automobilistik është regjistruar mesditën e sotme. Një automjet ka përplasur këmbësoren 10 vjeçare e cila ndërroi jetë si pasojë e...

Mosmirënjohja si streha kryesore e delenxhiut

Nga: Genc Pollo “Mosmirënjohja është streha kryesore e delenxhiut”! Ky është perifrazimi që do t’i bëja shprehjes së famshme të kryeministrit britanik të shek. 18...

Aksidenti tragjik te Rruga e Kombit, dalin fotot e 4 viktimave

Katër anëtarë të familjes Avdiaj nga Kosova, por me qëndrim në Zvicër, humbën jetën tragjikisht mbrëmjen e 14 janarit, pas një aksidenti në Rrugën...