E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Shënohet viktima e dytë nga virusi misterioz, dyshohet për qindra të infektuar

Në Kinë është shënuar viktima e dytë nga virusi misterioz që është përhapur kohët e fundit. Madje, shkencëtarët besojnë se numri i personave të infektuar nga ky virus i ri është shumë më i madh sesa shifrat e paraqitura nga autoritetet

Në laborator janë konfirmuar 45 raste të infektimit, por ekspertët britanikë besojnë se tashmë rreth 1700 persona janë të infektuar. Rasti i parë me këtë virus u paraqit në dhjetor në qytetin Wuhan.

“Jam më i brengosur sesa kam qenë para një jave”, tha shkencëtari Neil Ferguson.

Ndërkohë, ekziston rreziku i përhapjes së tij nëpërmjet udhëtarëve nëpër avionë. Për këtë arsye, autoritetet në Singapor dhe Hong Kong janë duke i kontrolluar udhëtarët që vijnë nga ky qytet. Masat të ngjashme janë paralajmëruar edhe Shtetet e Bashkuara.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë kanë thënë se nuk ka pasur raste kur virusi është përhapur nga një person te tjetri. Sipas tyre, ky virus ka kaluar nga kafshët e infektuara te njerëzit në një treg në Wuhan.

Deri tani, i vetmi informacion që shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë është që ky virus bën pjesë në grupin e të ashtuquajturve koronaviruseve. Ky virus shkakton pneumoni te pacientët, shkruan “BBC”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...