E hënë, 6 Dhjetor, 2021
8.5 C
Tirana

Ndërron jetë njeriu i rekordit Guinnes: Më i shkurtri në botë (FOTO)

Khagendra Magar, i njohur ndryshe si njeriu më i shkurtër në botë ka ndërruar jetë në moshën 27 vjeçare.

Ai ndërroi jetë në një spital në Nepal dhe njihet botërisht i verifikuar nga Guinness World Records (GWR) për gjatësinë e tij, vetëm 67 cm. Sipas agjencisë së lajmeve AFP, ai vdiq të premten pas një beteje me pneumoninë.

Magar u njoh si njeriu më i vogël në botë në ditëlindjen e 18-të në vitin 2010, në një ceremoni ku morën pjesë personalitete vendase dhe ndërkombëtare.

“Unë nuk e konsideroj veten si një njeri të vogël. Unë jam një njeri i madh. Shpresoj se të kesh këtë titull më mundëson ta provoj atë dhe të marr një shtëpi të përshtatshme për mua dhe familjen time”, tha ai në atë kohë.

Ndërsa, rekordi për femrën më të shkurtër në botë mbahet nga filipinasja, Junrey Balaëing, e cila nuk është në gjendje të ecë ose të qëndrojë pa u mbështetur. Ajo është vetëm 59.93 cm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...