E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Shefi i Urgjencës e thotë “live”: Edhe unë mund të jem i infektuar, por nuk e di

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka bërë me dije se në numrin 127 janë trefishuar telefonatat nga personat të cilet dyshojnë se janë infektuar me koronavirus.

Ai konfirmoi në një prononcim për mediat se 80% e njerëzve, nuk shfaqin simptoma. Personat që shfaqin simptomat, kurohen në shtëpitë e tyre. Bëhet fjalë për 90% të rasteve.

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, po kështu ripërsëriti apelin e vazhdueshëm parashtruar gjatë ditëve të fundit, që qytetarët të mos anashkalojnë masat e bëra publike. Skënder Brataj kërkoi nga qytetarët që të izolojnë daljet. Po kështu, të zbatojnë distancat me një metër nga njëri-tjetrin.

“Është trefishuar numri në 127, 80% e njerëzve që nuk shfaqin simptoma. Ato që shfaqin simptoma kurohen në shtëpi, në 90% të rasteve. Kemi pasur raste të gripit. Si mund t’i përgjigjemi këtij rasti?

Ka një shpërndarje të shpejtë? Po, ka. Duhet të rrimë në shtëpi. Duhet të jemi të ndërgjegjshëm të rrimë në shtëpi, i mori masat edhe Italia, filloi izolimi. Nuk ka rrugë tjetër.

I lutem qytetarëve që të izolojmë daljet, distancat me një metër nga njëri-tjetrin, duhet shumë bashkëpunim.

Ka më shumë se një muaj që shkollat janë furnizuar nga Bashkia me detergjent dhe klor pluhur, kryesisht lënë dhe pothuajse çdo ditë është klorifikimi brenda ambienteve dhe sidomos tualetet.

Ndërkohë që masat e higjienës janë vënë re edhe në qytet, duke filluar nga pastrimi dhe dezinfektmi i kazanëve, mbetjeve dhe pusetave. Një problem janë maskat mbrojtëse të cilat mungojnë në disa farmaci të qytetit”, bëri me dije Brataj.

Ai shtoi më tej se edhe ai mund të ishte i infektuar nga koronavirusi, por që deri më tani nuk kishte shfaqur asnjë simptomë.

Lexo edhe :   Rriten infektimet, shkon në 232 numri i rasteve aktive me Covid-19

Në fjalën e tij, Brataj deklaroi se jo të gjithë të infektuarit me koronavirus kanë shfaqur simptoma, duke dhënë edhe veten si shembull. Mjeku tha se kishte pasur kontakte me pacientë të ndryshëm, dhe se mund të ishte infektuar.

Lexo edhe :   Rriten infektimet, shkon në 232 numri i rasteve aktive me Covid-19

“As unë nuk e di, mund të jem i infektuar. Është një betejë që të gjithë së bashku mund ta fitojnë, njerëzit shërohen. Do të jemi në dispozicion si gjithmonë. Merreni 127. Kemi edhe pacientë të tjerë, jo vetëm ata me koronavirus. Këshillat ndiqni me rigorozitet”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...