E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Në Itali, kulmi i koronavirusit mund të jetë në mes të prillit

Referuar modelit të zhvilluar për pandeminë e gripit të vitit 2009, për disa epidemiologë do të zgjasë edhe përtej fillimit të muajit prill. Sipas kërkuesve, numri i të infektuarve mund të jetë problematik, deri në mes të muajit prill.

Stefania Salmaso, epidemiologe dhe ish drejtuese e Qendrës Kombëtare të Epidemiologjisë, Mbikëqyrjes dhe Shëndetit në Institutin e Lartë të Shëndetit në Itali, shprehet se kulmi mund të arrijë në muajin prill. “Nëse modeli i vitit 2009 do ti ngjajë situatës aktuale, në rajonin e Lombardisë, kulmi i kurbës së epidemisë mund të pritet në mes të prillit, me valë të mëvonshme në rajonet e tjera të Italisë”.

“Shpresojmë që masat të mund të ngadalësojnë kurbën e epidemisë në pjesën tjetër të vendit, ndërsa është më e vështirë të parashikohet ndikimi në rajonet veriore, sepse ende ka shumë faktorë të panjohur në lidhje me parametrat biologjikë të virusit. Por padyshim të dhënat që mbërrijnë nga Kina janë inkurajuese, dhe se mundësojnë të kemi kufizim të përhapjes së infeksioneve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Koronavirusi, 37 raste të reja në 24 orët e fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...