Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

“Serbia është me ju”, Vuçiç falenderon protestuesit në Jarinje e Bërnjak

Rrugët në veri janë të bllokuara, për shkak të reciprocitetit të targave, por Vuçiç ka vetëm falenderime për serbët që kanë kryer këtë akt. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç i ka dhënë një mesazh protestuesve serbë në Jarinje e Bërnjak.

Mesazhi i Vuçiç

Për gjithçka që kemi, për përparimin që kemi bërë, e kemi bërë sepse kemi luftuar, sepse kemi treguar se kemi mjaft forcë, energji, njohuri, besim në veten tonë.

Faleminderit njerëzve në këto ditë të vështira për mbështetjen e tyre, faleminderit njerëzve tanë në Jarinje dhe Bërnjak, Serbia është me ju!

Zyrtarë të BE-së kanë bërë me dije se të mërkurën në Bruksel, pritet të mbahet një takim i shefave të grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

Serbët në veri të Kosovës kanë bllokuar vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, në shenjë kundërshtimi ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për të vendosur masa reciprociteti.

Për shkak të situatës në veri të Kosovës, ushtria serbe është vendosur në gjendje gatishmërie, dhe avionët e saj luftarakë kanë fluturuar pranë bllokadave në veri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronela Hajati shpërthen ndaj kritikëve: Opinionistë të kalbur

Këngëtarja Ronela Hajati vijon që të kritikohet për performancën në Eurovision 2022. Ndonëse Eurovision-i ka mbaruar dhe është shpallur fituesi i këtij edicioni, në...

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...