E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

SPAK e akuzoi për ‘trafik droge’, merret vendimi për Saimir Tahirin

Gjykata e Lartë ka kthyer çështjen e Saimir Tahirit në Apelin e GJKKO. Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, do të rigjykohet nga Shkalla e Dytë e cila do të marrë një vendim përfundimtar.

Kjo ka qenë edhe kërkesa e vetë ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Nga ana tjetër Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e ish-drejtorit të Policisë Vlorë, Jaeld Çela për t’u liruar.

Tahiri u dënua nga Krimet e Rënda për “shpërdorim detyre” me tre vite shërbim prove, ndërsa Apeli i posaçëm e prishi vendimin dhe e ktheu për rigjykim në Shkallën e Parë. Më pas ish ministri bërin rekurs dhe dhoma e këshillimit e Gjykatës së Lartë e ka pranuar për ta gjykuar.

Tahiri u akuzua për tre vepra të rënda penale; “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafikim të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes “Habilaj”. Akuza e argumentuar nga prokuroria ishte për përfshirjen e ish-ministrit në katër episode trafikimi droge nga 2013-2015, por pa dhënë detaje për rolin konkret të tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...