E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Procesi i Berlinit apo “Open Balkan”? Rama: Janë i njëjti!

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen dhe kryeministri Rama janë pyetur në konferencë për shtyp, për Procesin e Berlinit dhe “Open Balkan”. Kreu i qeverisë shqiptare ka garantuar se janë i njëjti proces, por ndryshimi i vetëm është se njëri drejtohet nga partnerët ndërkombëtare, kurse i dyti nga vetë vendet e rajonit. Kryeminstri Rama tha se Procesi i Berlinit është iniciuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel, u përqafua nga BE dhe KE, por nuk ecën dot me ritmin që ne duam. Von der Leyen u shpreh se çdo iniciativë në Ballkan është e mirëpritur, me kusht që të jetë e hapur, gjithpërfshirëse dhe në të mirë të vendeve.

Von der Leyen: Edhe njëherë më lejoni të them që Procesi i Berlinit ka filluar, në mënyrë që të ketë integrim të tregut të përbashkët. Keni angazhimin tim që ta shtyjmë para procesin. Mund të ketë iniciativa, por duhet të jenë gjithpërfshirëse dhe synimin e integrimit. Këto iniciativa do të mirëpriten, të realizojnë objektivat e përbashkëta.

Rama: Do e përsëris sërish. Ky nuk është proces i dytë që konkurron me të parin, apo që aq më pak bie ndesh me të parin. Procesi i Berlinit është iniciuar nga kancelarja gjermane, u përqafua nga BE, është përqafuar nga KE, por nuk ecën dot me ritmin që ne duam, në rast se ne nuk marrim përsipër ta shtyjmë përpara. Por presim ta shtyjnë nga Berlini apo Parisi apo Brukseli. Është i njëjti. I vetmi ndryshim që Procesin e Berlinit e udhëheqin miqtë e partnerët tanë. Kanë një mijë e një halle të tjera. Nuk zgjohen me pyetjen si po ecën.

Mbi të gjitha principet e përcaktuara nga Procesi i Berlinit, ne të shtyjmë përpara. U bënë pak nga pak 8 vjet që ka nisur Procesi i Berlinit dhe akoma kemi mure me barriera jo tarifore, nuk kemi njehsimin e dokumenteve që i duhen eksportuesve për të mos qëndruar në kufi. Kemi regjime nga më të ndryshmet. Pse? Do merret vesh kancelarja gjermane me Presidentin e Francës për perimet, apo do i bëjmë ne?!

Lexo edhe :   77 mandate PS-ja?
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...