E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Sa të sigurta janë ndërtesat në Shqipëri? Sizmologu flet për Eurokodet (VIDEO)

Intervistoi Marsela Sinani

Tërmeti i 26 nëntorit nxori zbuluar se kush ishin ndërtesat më rezistente, por edhe domosdoshmërinë e ndryshimeve cilësore në procesin e ndërtimit. Teksa shumë inxhinierë apelojnë që të hiqet nga përdorimi kodi shqiptar i ndërtimit i vitit ‘89 dhe të bëhet detyrim ligjor përdorimi i Eurokodeve, me mjaft rëndësi është dhe se çfarë do të bëhet në të ardhmen.

Gjatë viteve të fundit, në fushën e ndërtimit në vendin tonë janë shënuar një sërë ndryshimesh. Për t’iu përgjigjur kushteve dhe nevojave të vendit tonë, është i nevojshëm zëvendësimi i Kushteve Teknike të Projektimit ekzistues.

Zbatimi i Eurokodeve do të sjellë përmirësimin e metodave të projektimit për veprat e ndërtimit, ç’ka do të ndikojë dhe në përmirësimin e cilësisë së zbatimit të punimeve dhe kontrollit të tyre, në plotësimin e kërkesave për sigurinë. Po çfarë janë Eurokodet? Sizmologu Llambro Duni ka shpjeguar në detaje për mikrofonin e “Tirana Today”.

Qeveria ka bllokuar të gjitha lejet e ndërtimit në qarqet e prekura nga tërmeti. Në çdo Bashki që ka dëme nga tërmeti, nuk do të pranohen aplikime të reja për leje ndërtimi. Në këtë mënyrë Qeveria ka ndaluar ndërtimin e çdo pallati apo kompleksi banimi në qarqet Tiranë, Durrës dhe Lezhë. Lidhur me masat e ndërrmara, dhe për ata persona të cilët nuk zbatojnë ligjin, sizmologu Duni e ka një përgjigje.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...