E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Sa të sigurta janë ndërtesat në Shqipëri? Sizmologu flet për Eurokodet (VIDEO)

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Intervistoi Marsela Sinani

Tërmeti i 26 nëntorit nxori zbuluar se kush ishin ndërtesat më rezistente, por edhe domosdoshmërinë e ndryshimeve cilësore në procesin e ndërtimit. Teksa shumë inxhinierë apelojnë që të hiqet nga përdorimi kodi shqiptar i ndërtimit i vitit ‘89 dhe të bëhet detyrim ligjor përdorimi i Eurokodeve, me mjaft rëndësi është dhe se çfarë do të bëhet në të ardhmen.

Gjatë viteve të fundit, në fushën e ndërtimit në vendin tonë janë shënuar një sërë ndryshimesh. Për t’iu përgjigjur kushteve dhe nevojave të vendit tonë, është i nevojshëm zëvendësimi i Kushteve Teknike të Projektimit ekzistues.

Zbatimi i Eurokodeve do të sjellë përmirësimin e metodave të projektimit për veprat e ndërtimit, ç’ka do të ndikojë dhe në përmirësimin e cilësisë së zbatimit të punimeve dhe kontrollit të tyre, në plotësimin e kërkesave për sigurinë. Po çfarë janë Eurokodet? Sizmologu Llambro Duni ka shpjeguar në detaje për mikrofonin e “Tirana Today”.

Lexo edhe :   Tërmeti “u harrua”, shqiptarët nuk sigurohen dhe presin nga shteti

Qeveria ka bllokuar të gjitha lejet e ndërtimit në qarqet e prekura nga tërmeti. Në çdo Bashki që ka dëme nga tërmeti, nuk do të pranohen aplikime të reja për leje ndërtimi. Në këtë mënyrë Qeveria ka ndaluar ndërtimin e çdo pallati apo kompleksi banimi në qarqet Tiranë, Durrës dhe Lezhë. Lidhur me masat e ndërrmara, dhe për ata persona të cilët nuk zbatojnë ligjin, sizmologu Duni e ka një përgjigje.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...