E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Kjo është femra që ka pasur 2000 kandidatë për martesë, arsyeja pse

Princesha Qajar u konsiderua simboli i bukurisë në Persi gjatë fillimit të viteve 1900.

Çdo vend ka versionin e tij se si duhet të duket një grua që të konsiderohet e bukur. Në Persinë e shekullit XIX, standardet perëndimore të bukurisë nuk ishin mbizotëruese. Sigurisht, ata kishin standardet e tyre të bukurisë dhe konceptin e tyre të bukurisë.

 

Sa më mashkullore të ishte një grua, aq më e bukur u konsiderua. E kundërta ishte edhe për burrat. Gratë me shfletime të rënda dhe mustaqe të zbehta konsideroheshin aq tërheqëse saqë ato ndonjëherë pikturoheshin.

Në portretet e të dashuruarve të shekullit XIX, gjinitë janë pak të dallueshme, të identifikuara vetëm nga shamia e tyre. Por, pasi Irani filloi të ishte më modern, si më i perënduar, këto standarde bukurie humbën. Standardet e bukurisë perëndimore filluan të ishin më dominuese dhe homoseksualizmi nuk lejohej më.

Në fakt, 13 të rinj vranë veten sepse ajo refuzoi dashurinë e tyre.

Kjo është vajza e Mbretit të, Iranit Abdunasir Shah i Dinastisë Kaxhare (viti i mbretërimit 1848 – 1896).

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A është një makinë elektrike më e mirë për planetin?

Nga: Benjamin Plackett “Live Science” Cili është më i mirë për Tokën: një automjet elektrik aponjë automjet me karburant? Përgjigja për këtë pyetje mund të...

Arbitri mbylli ndeshjen, VAR ndërhyn dhe ndryshon rezultatin në minutën e 101

Një episod tejet i veçantë është regjistruar në kampionatit danez, në ndeshjen mes Kobenhagenit dhe Arahus. Ndeshja u mbyll në një barazim spektakolar 3-3, me...

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...

COVAX do të shpërndajë 237 milion doza vaksinash në 142 shtete

Përfaqësues të programit të ndarjes së vaksinave COVAX thanë të martën se do të shpërndajnë 237 milion doza të AstraZeneca në 142 vende deri...