E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Projekti i BB për rrugët, ja cili segment do të ri-ndërtohet vitin e ardhshëm

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Projekti i Bankës Botërore për rrugët lokale dhe urbane i cili po zbatohet përmes Fondit Shqiptar të Zhvillimit këtë herë ka vendosur fokusin e vet në rajonin jugperëndimor të qytetit të Vlorës.
Në një njoftim të bërë në faqen e Fondit Shqiptar të Zhvillimit (FSHZH) nënvizohet se do të ndërhyhet në një tjetër rrugë të rëndësishme për këtë zonë siç është Gusmar – Kuc.

FSHZH tha se ka zgjedhur Rawafed Al-Torok Contracting me bazë në Arabinë Saudite si fituesin në një tender për përmirësimin e rrugës rurale Gusmar – Kuc në rajonin jugperëndimor të vendit të Vlorës.
Ky projekt vlerësohet të kushtojë 5.8 milion dollarë (5.2 milion euro), përfshirë taksën e vlerës së shtuar.
Punimet e ndërtimit duhet të përfundojnë brenda 12 muajve. Dhjetë oferta u paraqitën në tender, nga të cilat kompania e huaj u shpall fituese.

Rruga

Periudha e ndërtimit është 12 muaj. Projekti konsiston në ndërtimin e segmentit rrugor Kuc – Gusmar. Segmenti Gusmar-Kuç shtrihet në pjesën jugperëndimore të Shqipërisë, në zonën Kurvelesh të rrethit të Vlorës. Ajo lidh njëra pas tjetrës fshatrat nga Progonat, Gusmar, Kuc.
Segmenti rrugor fillon në dalje të fshatit Kuc (në zonën e quajtur Buronjat) dhe vazhdon përgjatë lumit Kuci, lumit Habilaj dhe lumit Kasemi.
Segmenti rrugor midis Kucit dhe Gusmar është një rrugë verore (sezonale), e arritshme vetëm nga automjete të larta, dhe që kalon nëpër pjesën më të madhe të shtratit të lumit Kuci.
Rruga vazhdon përgjatë rrjedhave dhe më pas filloni të rritni nivelet për të arritur në fshatin Gusmare.
Rruga është e vendosur në bashkitë Vlorë dhe Tepelenë.

Projekti

Caktimi është pjesë e një projekti për përmirësimin e lidhjes rrugore rajonale dhe lokale në Shqipëri dhe financohet me të ardhurat e një kredie prej 50 milion dollarë nga Banka Botërore.Ndërhyrjet përmes projektit të rrugëve rajonale dhe lokale po financohen nga Banka Botërore pas zbatimit të fazës së parë të tij për disa vite nga ana e FSHZH. Ky projekt synon përmirësimin e jetës së qytetarëve në zonat rurale, afrimin e tyre me tregjet dhe qëndrat urbane si dhe impakt në aspektin turistik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...