E mërkurë, 28 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Sa aparatura ka Shqipëria për analizat e koronavirusit/ Zbulohet e vërteta

Në repartin e Infektivit në ISHP aktualisht ka 3 aparatura të cilat janë në dispozicion për analizat e koronavirusit.

“Janë dy pajisje të cilat kanë teknologji kimike. Kanë një teknologji të zbulimit të genomës virale apo dhe genomës bakteriale. Janë dy pajisje të cilat shërbejnë për diagnozën e disa nga patogenëve të cilët analizohen në laboratorin tonë, duke përfshirë dhe koronavirusin e ri”, tha specialistja për “opinion.al”.

Silvia Bino: “Ky laboratori këtu lart është një laborator i cili përdoret për hepatitet dhe për HIV. Por në raste që ne do kemi më tepër mostra, pra mbi 500-1000 mostra, atëherë ne do të vëmë në shfrytëzim këtë laboratorin tjetër, i cili bën një numër më të kufizuar analizash dhe natyrisht sëmundjet respiratore janë ato që përhapen më shpejt. Prandaj dhe ky laborator do të vihet në funksion të epidemisë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...