E diel, 5 Prill, 2020
14 C
Tirana

“Simptomat e koronavirusit, të ngjashme me gripin normal”

Lexo edhe ...

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Mjeku kardiolog në Itali, Amarild Çuko, tha gjatë një lidhje me Skype në emisionin “Opinion”, se koronavirusi i ri është i ngjashëm me një grip normal. Moshat që prek më shumë janë ato të treta si dhe personat që vuajnë nga sëmundje të mëparshme. Ai u shpreh se virusi është shumë i ngjashëm me virus gripal normal.

“Virusi është shumë i ngjashëm me virus gripal normal. Simptomat janë si një grip normal. Është e vështirë. Publikimi i djeshëm i doktorit Wu tek Wuhan edhe ai thotë që simptomat janë të një gripi normal dhe inkubacioni mund të jetë deri në 21 ditë.

Në pikën zero që në Itali akoma nuk dihet. Dihet pika një në Codogno, i cili është ende gjallë. Nuk është një person me sëmundje të tjera. Çdo person do ishte në rrezik edhe me një grip pak më agresiv. Brenda nuk ka asnjë alarm. Mjafton të studiohet mirë gjendja dhe të respektohen rreptësisht rregullat që duhet të respektojmë edhe me një grip normal”, tha Çuko.

Ministria e Shëndetësisë ka përfunduar testimin e pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar negative. Aktualisht nuk ka raste të konfirmuara të koronavirusit COVID-19 në vendin tonë dhe janë testuar gjithsej 13 raste të dyshuara, me histori udhëtimi me vendet e prekura nga shpërthimet komunitare të koronavirusit.

Në Itali kanë humbur jetën 11 persona. E përbashkëta e të gjithë personave që raportohet të kenë humbur jetën nga koronavirusi në Itali, është se janë të moshuar, me probleme të tjera shëndetësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Spaho: Policia jonë rri dhe ha fara, shteti s’është në gjendje të vendosë rregull

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se shteti nuk është në gjendje të vendosë rregull në...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT