E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është më e larta në Evropë, me 33.000 infeksione të tjera të raportuara të shtunën.

Qeveria ka shmangur vendosjen e kufizimeve të rrepta, sepse thotë se duhet të mbajë ‘ekonominë në punë’. Këtë javë, zëdhënësi Dmitry Peskov tha: “Në një situatë ku infeksionet po rriten, është e nevojshme të vazhdojmë t’u shpjegojmë njerëzve se ata duhet të vaksinohen”. “Eshtë vërtet e papërgjegjshme të mos vaksinohesh. Kjo vret”, tha ai. Qeveria këmbëngul se sistemi shëndetësor nuk është mbingarkuar, dhe mund të përballojë numrin në rritje të pacientëve.

Sidoqoftë, Ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko, u bëri thirrje mjekëve që kishin lënë praktikat për shkak të frikës së Covid, që të vaksinohen dhe të kthehen në punë.

Rusia nuk ka qenë e ngadaltë në procesin e bërjes së vaksinave. Sputnik V doli në qarkullim vitin e kaluar. Por duket se qytetarët nuk janë të bindur për të bërë vaksinën.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...