E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Rusët sulmojnë Ramën: Synon bashkimin e Shqipërisë me Kosovën

Rusët kanë shprehur inatin pas deklaratës publike të kreut të qeverisë shqiptare, Edi Rama mbi bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës. Në një qëndrim publik, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se deklarata e kryeministrit është krejtësisht e papranueshme. Zakharova u shpreh se plani për një “Shqipëri të Madhe” cënon stabilitetin në Ballkan dhe është në kundërshti me dispozitat e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB. Sipas saj, pozicione të tilla janë kundër përpjekjeve të Shqipërisë dhe Serbisë për krijimin e një tregu të vetëm.

“Ne e konsiderojmë deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama, për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës si krejtësisht të papranueshme. Promovimi i zbatimit të planit të “Shqipërisë së Madhe” është në kundërshtim të plotë me dispozitat e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB -së, dhe minon stabilitetin në Ballkan. Pozicione të tilla nuk janë në përputhje me përpjekjet e përbashkëta të Beogradit dhe Tiranës, për të krijuar një treg të vetëm”, u shpreh zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Zakharova tha se pret një reagim të përshtatshëm prej ndërkombëtarëve, sa i përket deklaratës së Ramës. “Ne mezi presim të dëgjojmë një përgjigje të përshtatshme nga rojet perëndimore të projektit të ndërtimit të kombit në Kosovë, ndaj kësaj sfide të hapur. Ne jemi të mahnitur që thirrjet e tilla subversive po injorohen, ndërsa Beogradi po kritikohet për nismat e tij humanitare për “botën serbe”, të cilat janë të justifikuara dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, tha Zakharova.

Lexo edhe :   Rikthim të barrikadave/ Rusia në krahë të Serbisë, paralajmëron Kosovën
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...