E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Rrjeti social vjen me përditësime për përdoruesit nën 16-vjeç

Përdoruesve të TikTok të moshës nën 16-vjeç, do t’ju kalojnë llogaritë e tyre automatikisht në private, pasi aplikacioni po punon me një sërë masash për të përmirësuar sigurinë e fëmijëve.

Vetëm ndjekësit e aprovuar nga këto llogari, mund të komentojnë në videot e postuara nga ato. Përdoruesit gjithashtu do të ndalohen të shkarkojnë ndonjë video të krijuar nga personat nën 16-vjeç.

TikTok tha se shpresonte që ndryshimet do të inkurajonin përdoruesit e rinj të “angazhohen aktivisht në lundrimin e tyre të privatësisë në internet”.

“Ne shpresojmë t’i frymëzojmë ata të marrin një rol aktiv dhe të marrin vendime të informuara,” tha kreu i privatësisë Elaine Fox.

Ata të moshës midis 13 dhe 15 do të jenë në gjendje të miratojnë “miqtë” për komente dhe të zgjedhin nëse do t’i bëjnë video publike. Por këto llogari gjithashtu nuk do t’u “sugjerohen” përdoruesve të tjerë në aplikacion.

Llogaritë e 16 dhe 17-vjeçarëve do të parandalojnë që të tjerët të shkarkojnë videot e tyre – por të rinjtë gjithashtu do të kenë aftësinë të çaktivizojnë këtë kufizim.

Përveç kësaj, TikTok po ndryshon cilësimet e paracaktuara të kësaj grupmoshe për të lejuar vetëm miqtë e tyre të zgjedhur të bëjnë “duet” së bashku me ta. Përdoruesit nuk do të lejohen të bëjnë duet me klipet e bëra nga përdoruesit nën 16-vjeç.

Burimi i lajmit: https://www.bbc.com/news/technology-55639920

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...