E diel, 7 Mars, 2021
2 C
Tirana

Rritet numri i viktimave nga Covid-19, më pak testime në 24 orët e fundit

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 9 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Tirana, Durrësi, Librazhdi, Kurbini dhe Lushnja.

Kurba e koronavirusit në vend mbetet e lartë, teksa sipas raportit ditor, të infektuar janë shënuar edhe 568 pacientë, nga 1.918 testime të kryera. Një numër i ulët testimesh, krahasuar me ditët e mëparshme.

Nga virusi janë shëruar edhe 401 persona, ndërsa raste aktive 27,197.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

208 raste në Tiranë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Lushnje, 28 raste në Vlorë, 27 raste në Fier, 20 raste në Elbasan, 18 raste në Shkodër, 19 raste Mirditw, 11 raste në Kamëz dhe Gramsh, 10 raste në Kurbin, 9 raste në Lezhë, 8 raste në Mallakastër, Divjakë, 7 raste në Kuçovë, 6 raste në Kavajë, Mat, Gjirokastër, Sarandë, 5 raste në Has, Delvinë, Dibër, Peqin, 4 raste në Tepelenë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vorë, 3 raste në Vau i Dejës, 2 raste në Krujë, Pukë, Rrogozhinë, Malësi e Mdhe, Kolonjë, Poliçan, 1 rast në Kukës, Librazhd, Përmet, Skrapar.

Viktima – 9 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetare nga Durrësi, 2 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 29-84 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 401 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 44,291 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (25 Janar 2021)

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon vetëm një dozë të AstraZenecas për të shëruarit nga COVID

Raste të reja ditore 538

Të shëruar në 24 orë 401

Lexo edhe :   Testet vetjake kundër koronavirusit dhe dallimet

Të shtruar në spitale 282

Humbje jete në 24 orë 9

Testime ditore 1918

Testime totale 336,716

Raste pozitive 72,812

Raste të shëruara 44,291

Raste Aktive 27,197

Humbje jete 1324

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15968

Fier 2007

Durrës 1481

Shkodër 1359

Elbasan 1147

Vlorë 1057

Lezhë 967

Korçë 916

Berat 852

Gjirokastër 537

Dibër 502

Kukës 404

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...