E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Rritet numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama njoftoi se në vendin tonë numri i të infektuarve me koronavirus është rritur, duke shkuar në 15.

“Deri tani janë testuar 238 persona, 15 prej tyre kanë rezultuar pozitivë. 3 rastet e reja janë të lidhura me pacientin 0”, deklaroi Manastirliu.

Kjo e fundit ka dhënë edhe lajmin e mirë se 84 mjekë në spitalin e Durrësit, që është kthyer në karantinë, kanë rezultuar të painfektuar me koronavirus.

“Në kampionin e parë të testimeve që kemi realizuar në Durrës te mjekët dhe infermierët, të gjithë testimet janë negative. Mjekët dhe infermierët kanë punuar me të gjitha protokollet e mbrojtjes personale. Po bëhet punë e madhe për hetimin epidemiologjik për të vlerësuar rastet në kohë”, pohoi ajo.

Në vijim, ministrja iu përgjigj akuzave të kryetarit të PD-së Lulzim Basha.

Ajo tha se “24 orët e fundit janë 3 fakte që hedhin poshtë akuzat e Lulzim Bashës: maskat, spitali i Durrësit dhe pajisjet e mbrojtjes personale”.

“Nuk do të merrem më me Lulzim Bashën sepse në këtë moment krize kemi vendosur të merremi me armikun, koronavirusin”, u shpreh Manastirliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...