E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Rohani kërcënon: Ushtarët amerikanë dhe evropianë në shenjestrën tonë

Vazhdojnë tensionet e larta ndërmjet Iranit dhe vendeve perëndimore sidomos pas vendimit të Gjermanisë, Francës dhe Britanisë së Madhe për aktivizimin e mekanizmit për mosmarrëveshje lidhur me paktin bërthamor. Fuqitë e BE-së mund të kthejnë në fuqi sanksionet ndërkombëtare kundër republikës islamike.

Nga ana tjetër, presidenti i Iranit, Hassan Rohani është kundërpërgjigjur duke i kërcënuar. Ai është shprehur se pas ushtarëve amerikanë, në shënjestër të Iranit do të jetë dhe forcat ushtarake të shteteve perëndimore.

Deklarata e presidentit iranian të mërkurën është kërcënimi i parë i drejtpërdrejtë që ai e ka bërë ndaj fuqive evropiane në kohën kur janë rritur tensionet mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara. Presidenti amerikan, Donald Trump, e tërhoqi vendin e tij nga marrëveshja bërthamore para më shumë se një viti e gjysmë.

“Sot, ushtari amerikan është në rrezik. Nesër, ushtari evropian mund të jetë në rrezik”, tha Rohani gjatë një fjalimi para kabinetit të tij, të transmetuar në televizion.

Evropa është e angazhuar krahas SHBA-së me forca të shumta në Irak dhe Afganistan. Ndërsa Franca ka një bazë të forcave detare në Abu Dhabi dhe Britania e ka një bazë në Bahrejn.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...