E shtunë, 4 Prill, 2020
20 C
Tirana

Rindërtimi/ Rama: Pa mbyllur aplikimet deri në 28 shkurt, nuk avancojmë dot

Lexo edhe ...

Zgjatje e fashës orare dhe hapje e dyqaneve, Rama prezanton planin e ri

Në Shqipëri deri më tani kanë ndërruar jetë 18 persona nga koronavirusi, si dhe janë regjistruar 333 raste pozitive. Ndërkohë kryeministri Edi Rama përmes një...

“Lus Zotin mos të sjellë morti-mort”/ Rama: Më e keqja mund të na ndodhë

Kryeministri Edi Rama përmes një video-mesazhi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve të pabindur që mos të rrezikojnë gjithë shqiptarët me veprimet e...

Humb papritur jetën aktori i “The Flash”, Logan Williams

Aktori Logan Williams vdiq në moshën 16 vjeç. Shkaqet e vdekjes së interpretuesit të ri 'Barry Allen' në serialin 'The Flash' nuk janë bërë...

Manastirliu: Koronavirusi është i frikshëm, por e ka një dobësi

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përgjatë një video-mesazhi u ka bërë thirrje qytetarëve që të tregohen të përgjegjshëm. Në kohën kur në Shqipëri janë shënuar...

Kryeministri Edi Rama sot ishte në Durrës, ku inspektoi banesat të cilat po rindërtohen pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ndër të tjera Rama theksoi se duhet patjetër të përmbyllet procesi i aplikimeve online deri më 28 shkurt.

INSPEKTIMI I EDI RAMËS NË DURRËS

ZHYLJEN VARFAJ: Këtu jemi tek ajo. Jemi tek ajo mbrapa. Kjo është godina e riparuar. Ka filluar me riparimet me jashtë dhe mbaroi me brenda. Aty është fundi nëse doni ta shikoni.

EDI RAMA: Shumë mirë e kanë bërë. Mirë e kanë bërë.

ZHYLJEN VARFAJ: Këtu janë 42 apartamente. Për bonuse qiraje kanë aplikuar 11. Të tjerët thonë kam ik tek vëllai, kam ik tek motra.

EDI RAMA: Ashensori është rregulluar?

ZHYLJEN VARFAJ: Ashensori funksionon. Ky është një apartament i dëmtuar.

EDI RAMA: Domethënë ndërtohet muri këtu. Kur mbaroni?

INXHINIERI: Për nja dy javë.

EDI RAMA: Ky bën lajm. Për nja dy javë, shumë mirë. Është e domosdoshme që të mbyllen aplikimet deri në datën 28 shkurt. Deri në datën 8 ne do të përgatisim të gjitha dosjet pas vlerësimit të bashkive. Përndryshe procesi s’mund të avancojë për askënd që nuk bën aplikimin. Duhet të bëjë aplikimin sipas kuadrit ligjor dhe kërkesës për financimin. Prandaj janë bërë rreth 20 e ca mijë në të gjithë perimetrin por ka mijëra të tjerë që duhet të aplikojnë tek “Shtëpia Ime”. Nëse keni dokumenta aplikoni, nëse jo ka opsione të tjera aty.

ZHYLJEN VARFAJ: Ndërkohë ka filluar dhe procedura e qirasë për muajin e dytë. Një pjesë e mirë e qytetarëve janë të interesuar dhe po interesohen që të punojnë në apartamentet e tyre ata që kanë vendosur t’i bëjnë me shpenzimet e tyre.

EDI RAMA: Është shumë e rëndësishme të aplikojnë se do t’i japim diçka për shkallën e dëmit. Sado pak të kushtojnë për familjen nuk janë asgjë, prandaj ne do të bëjmë një listë me qytetarët sipas shkallës së dëmit. Bashkia të shkojë shpi më shpi që të nxisë qytetarët për të aplikuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Zgjatje e fashës orare dhe hapje e dyqaneve, Rama prezanton planin e ri

Në Shqipëri deri më tani kanë ndërruar jetë 18 persona nga koronavirusi, si dhe janë regjistruar 333 raste pozitive. Ndërkohë kryeministri Edi Rama përmes një...

“Lus Zotin mos të sjellë morti-mort”/ Rama: Më e keqja mund të na ndodhë

Kryeministri Edi Rama përmes një video-mesazhi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve të pabindur që mos të rrezikojnë gjithë shqiptarët me veprimet e...

Humb papritur jetën aktori i “The Flash”, Logan Williams

Aktori Logan Williams vdiq në moshën 16 vjeç. Shkaqet e vdekjes së interpretuesit të ri 'Barry Allen' në serialin 'The Flash' nuk janë bërë...

Manastirliu: Koronavirusi është i frikshëm, por e ka një dobësi

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përgjatë një video-mesazhi u ka bërë thirrje qytetarëve që të tregohen të përgjegjshëm. Në kohën kur në Shqipëri janë shënuar...

Edhe Cristiano Ronaldo përshtatet: Georgina i pret flokët në shtëpi

Cristiano Ronaldo-s me siguri i ka munguar shumë futbolli, por si të gjithë të tjerët është në shtëpi duke pritur momentin për t'u rikthyer...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT