E enjte, 4 Qershor, 2020
24 C
Tirana

Rindërtimi i banesave/ Rama jep njoftimin për familjet që jetojnë në fshat

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme theksoi se pasi të mbyllet procesi për shembjen e banesave të dëmtuara nga tërmeti do të nisë puna për ndërtimin e lagjeve të reja në zonat e prekura.

Po ashtu, ai vuri theksin mes të tjerash tek një problem që lidhet me mungesën e fuqisë punëtore. Ndërsa shtoi se do të çohet në Kuvend ligji për të mundësuar marrjen e fuqisë punëtore edhe nga jashtë.

“Kemi një problem ne fuqinë punëtore, duhet te bëjmë lehtësimin ligjit për marrjen e fuqisë punëtore edhe nga jashtë, ta çojmë në Kuvend dhe ta mbyllim, ne 19 dhjetor duhet te jete ne Kuvend”, tha Rama.

Ndër të tjera, kryeministri tha se do të ketë para në dorë për ata banorë në fshat që duan t’i rindërtojnë vetë banesat e tyre.

Lexo edhe :   “Këtë javë çelen fondet e dëmshpërblimit”, Rama dhe Ahmetaj vizitë në Shijak

“Te bëjmë gati planin për shtëpitë individuale, për pallatet 100% është barra e qeverisë dhe kompanitë të mëdha, për ato individuale duhet bërë harta e veprimit që të ndajmë me organizatat solidare, që tu japim hartën zonën, numrin që procesi të nisë.

Familje në fshat që duan të rindërtojnë vetë shtëpitë tu japim financim, faktikisht me një financim në 20 mln lekë të vjetra mesatarisht ata janë gati që ta bëjnë vetë se fitojnë kohë dhe nuk presin që të vijë dikush, por kuptohet me supervizionim që të garantojë gjithë parametrat”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Me rrezikshmëri të lartë shoqërore”, policia arreston 42-vjeçarin (VIDEO)

Një 42-vjeçar i kërkuar për tentativë vrasje dhe armëmbajtje pa leje, është vënë në pranga. Operacioni për kapjen e personave në kërkim, me rrezikshmëri...

KPK shkarkon kryetaren e Gjykatës së Kavajës

Së fundmi, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra kryetaren e Gjykatës së Kavajës, Entela Shedula. Raportohet se procesi i vetingut për gjyqtaren Shedula...

Gjirokastra dhe Berati, qytetet që nuk e “duan jetën”

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind më shumë në...

Avdullah Hoti zyrtarisht kryeministër i Kosovës: Po ndihem shumë mirë

Tashmë Avdullah Hoti është zyrtarisht kryeministër i Kosovës. Së fundmi gjatë ceremonisë shtetërore, kryeministri Hoti, i vetëm, parakaloi para Gardës së Shtetit. Raportohet se ai është...

Aksion nga ajri/ Policia del “duar bosh” në Fier, sekuestron 30 fidanë

Një tjetër aksion ndaj kultivimit të bimëve narkotike është ndërmarrë në Fier. Për monitorimin e zonave të thella e pyjore, Policia e Shtetit ka...
WhatsApp KONTAKTO TT